Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Ula Czerny 16.07.2013

Jak rozmawiać o Wołyniu?

- Trzeba o tym mówić wprost. Przy okazji rocznicy po raz kolejny zaobserwowałem, że w mediach ukraińskich i w środowisku akademickim przeważa podejście, że nie warto, że nie trzeba otwarcie powiedzieć, co się na Wołyniu stało - mówił historyk ukraiński w "Dwójce".
Brzozowy krzyż na skraju lasu przy tzw. trupim polu w rejonie wsi Ostrówki na Ukrainie. 300 Polaków w 1943 roku zginęło tam z rąk UPA.Brzozowy krzyż na skraju lasu przy tzw. trupim polu w rejonie wsi Ostrówki na Ukrainie. 300 Polaków w 1943 roku zginęło tam z rąk UPA.PAP/Darek Delmanowicz

Historia tragicznych wydarzeń z 1943 roku do dziś kładzie się cieniem na stosunkach polsko-ukraińskich. O trudnej sztuce dialogu ponad mogiłami Polaków pomordowanych przez żołnierzy UPA mówiliśmy w "Rozmowach po zmroku".
W tym roku mija 70. rocznica wydarzeń, które do polskiej historii przeszły pod nazwą "rzezi wołyńskiej". W latach 1943-1945 sotnie Ukraińskiej Powstańczej Armii, we współpracy z ukraińskimi chłopami, wymordowały kilkadziesiąt tysięcy wołyńskich Polaków (według szacunków IPN na Wołyniu zginęło 40-60 tys. ludzi).
- Musimy się poważnie zastanowić, jak bardzo kwestia wołyńska staje się zakładnikiem w rękach polityków - mówił historyk, dr Łukasz Jasina - Chyba najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić, to przestać traktować polskie kości na Ukrainie i ukraińskie kości w Polsce jako zakładników bieżącej polityk. Trzeba po prostu w końcu tych wszystkich ludzi pochować... - uważa.
Zbrodnia na Wołyniu stała się w tej chwili jednym z najważniejszych elementów polskiej pamięci historycznej o drugiej wojnie światowej; powoli zaczyna mieć takie same znaczenie jak Katyń, getto warszawskie, czy powstanie warszawskie.

Jak mówić o tych wydarzeniach, jak je nazwać? Czy w zjednoczonej Europie pisanie wspólnej polsko-ukraińskiej historii jest możliwe? Mówili o tym w Dwójce także prof. Grzegorz Motyka - historyk związany z Instytutem Studiów Politycznych PAN; dr Andrzej Szeptycki - politolog, wykładowca Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW, związany również z Polsko-Ukraińskim Forum Partnerstwa i Krzesimir Dębski, który reprezentuje rodziny ofiar zbrodni na Wołyniu.

>>>Zobacz serwis specjalny poświęcony zbrodni wołyńskiej<<
"Rozmowy po zmroku" prowadził Bartosz Panek.
usc