Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 08.11.2012

Świdnica: wieża, rekonstrukcje i infokioski (wideo)

Specjalny wysłannik Pierwszego Programu Polskiego Radia Krzysztof Rzyman odwiedził Świdnicę. Sprawdzał jak miasto wykorzystuje unijne środki.
Panorama ŚwidnicyPanorama Świdnicy
Galeria Posłuchaj
  • Świdnica: wieża, rekonstrukcje i infokioski
  • Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, w "Sygnałach dnia”
  • Agata Kasprolewicz rozmawia z Jerzym Kwiecińskim, b. ministrem rozwoju regionalnego
  • Jak fundusze unijne zmieniają Świdnicę - podsumowanie
Czytaj także


Wraz z redakcyjnymi kolegami odwiedził regiment Alt Kreytzen - Królewski Pruski Regiment Piechoty. Opowiadał o tym, że miasto to otrzymało unijną dotację na cykl rekonstrukcji historycznych. Dzięki nim zakupiono również broń dla regimentu.

- Grupa jest dość liczna, bo oprócz żołnierzy mamy jeszcze cywili, jesteśmy w stanie wystawić ok. 20 żołnierzy, do tego osób towarzyszących z żonami i dziećmi mamy 46. - informował kapitan regimentu Krzysztof Czarnecki.

W dalszej części zwiedzania Świdnicy nasz wysłannik wybrał się na CityWalk – miejski spacer. Jest to projekt turystyczny, w ramach którego powstały tablice informacyjne, infokioski, audio przewodniki w polskich i czeskich miastach, w tym w Świdnicy. Miasto odbudowuje też wieżę ratuszową, która kilkadziesiąt lat temu runęła w świdnickim Rynku. Otwarcie planowane w połowie listopada.

Waldemar Skórski, wiceprezydent miasta, powiedział w radiowej Jedynce, że z wieży rozciąga się fantastyczny widok na panoramę miasta. Zaznaczył, że wieża będzie wykorzystywana na cele wystawiennicze i konferencyjne.

Dzięki dofinansowaniu realizowany jest projekt przeciwko wykluczeniu cyfrowemu. Mieszkańcy zagrożeni wykluczeniem cyfrowym, głównie z rodzin nisko sytuowanych oraz niepełnosprawni otrzymali komputery wraz z dostępem do internetu.

Świdnica była ostatnim miastem, który odwiedziliśmy w ramach naszego cyklu "Jak Fundusze Europejskie zmieniły moje życie". W sumie byliśmy w 20-tu większych i mniejszych miejscowościach w całej Polsce.

Jednocześnie nasi słuchacze mogli pokazać jak Fundusze wpłynęły na ich życie, jak zmieniły się miejscowości w których mieszkają. W ramach konkursu mogli Państwa nadsyłać do nas zdjęcia lub krótkie teksty na temat "Jak Fundusze Europejskie zmieniły nasze życie". Spośród nadesłanych prac jurorzy wybrali najciekawszą - ich zdaniem - pracę pod tytułem "To jest mój raj" Katarzyny Gajewskiej.

>> Posłuchaj rozmowy z laureatką konkursu