Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 03.11.2017

Optoelektornika - rewolucja w dziedzinie komunikacji i widzenia

Czym jest technologia optoelektroniki i w jaki sposób może usprawnić nasze życie? 

Definicja mówi, że optoelektronika jest dziedziną, w której technologie wykorzystują specyficzne właściwości światła w celu gromadzenia, przekazywania i obróbki informacji. Na czym polega proces wykorzystywania światła w nauce? Aby wyjaśnić zjawisko optowizji należy rozróżnić dwie, odrębne dziedziny: nokto- i termowizji. - Noktowizja przedstawia obraz rzeczywisty dzięki wzmocnieniu światła szczątkowego. Szczątkowe światło mogą przekazywać np. gwiazdy lub oddalone źródła sztucznego światła, z tego powodu urządzenia noktowizyjne nie sprawdzają się w ciemności absolutnej - mówił Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A.

Termowizja jest z kolei obrazem cyfrowym. Działa dzięki tzw. światłu niewidzialnemu. - Pasmo światła jest bardzo szerokie. Człowiek widzi w bardzo wąskim zakresie fali tego światła. To, co widzimy dzięki termowizji jest wytworem programu komputerowego - wyjaśniał ekspert. 

Do czego może nam się przydać termowizja? Czym jest "komunikacja optyczna" i w jaki sposób będziemy mogli z niej skorzystać? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.


dr inż. Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A. dr inż. Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr inż. Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A.

Data emisji: 3.11.2017

Godzina emisji: 12.46

ac/kd