Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 17.01.2018

Dobre uczynki po polsku. Jak pomagamy?

- Myślę, że powinniśmy odróżnić dobro od poświęcenia. Kiedy dobro płynie z nam samych nie jest obciążeniem. Wtedy jest to przyjemność zarówno dla nas, jak i dla osoby, której pomagamy - wyjaśniał dr Tomasz Sobierajski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Tomasz Sobierajski Dobro posiada różne skale wartości. Trudno porównać ze sobą dobre uczynki, ponieważ często zależą one od okoliczności. Dobry jest człowiek, który uratuje komuś życie, ale także taki, który zrobi sąsiadce zakupy

Czy udzielanie pomocy innym może mieć złe strony? Ekspert ostrzegał, że stan, w który wprowadzają nas dobre uczynki, dla pewnych osób może być uzależniający. - Zdarzają się przypadki, kiedy osoby pomagają innym, żeby samemu poczuć się lepiej. Takie zachowanie jest bardzo egoistyczne, ale dopóki nasza pomoc jest szczera, to jest wartościowa, nawet jeśli płynie z niej jakiś zysk - mówił gość Czwórki.

Jak ocenić angażowanie się celebrytów w akcje pomocowe? W rozmowie z Jakubem Jamrozkiem ekspert tłumaczył, że takie działania są bardzo potrzebne. - Niektórzy celebryci angażują się w różne akcje pomocowe, ale o tym nie mówią. Natomiast ich przywilej polega na tym, że mogą o tym powiedzieć. Sprawić, że dotrą do ludzi, którzy zechcą ich naśladować i też włączą się w pomoc innym. Robienie czegoś po cichu nie ma sensu - przekonywał.

Czy Polacy chętnie udzielają bezinteresownej pomocy? Kto może nas do tego zainspirować? Czy to prawda, że pomaganie innym wpływa korzystnie na nasze zdrowie? I czy dobre uczynki do nas wracają? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

dr Tomasz Sobierajski dr Tomasz Sobierajski

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Tomasz Sobierajski (doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii i adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 16.01.2018

Godzina emisji: 20.05

ac/kul