Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 03.12.2018

Kiśmy na zdrowie, jak za dawnych lat

- W dzisiejszych czasach mamy bardzo wyjałowiony układ pokarmowy, jeśli chodzi o dobre bakterie. Kiszonki pomagaja to odbudować - mówi Jolanta Naklicka-Kleser, autorka książki "Zdrowe przetwory". 
Posłuchaj
  • O właściwościach kiszonek i metodzie kiszenia - materiał Marty Hoppe (Stacja nauka/Czwórka)
Czytaj także

Kiszonki to źródło witaminy C, posiadają doskonałe właściwości lecznicze i są szczególnie polecane w sezonie zimowym. To naturalny probiotyk, dużo bardziej skuteczny od tych, dostępnych w aptekach. 

- Kiedyś kiszonki były w każdym domu. Kisiło się na zimę beczki ogórków i kapusty, by przez całą zimę z tego korzystać, by nasza odporność była cały czas budowana - podkreśla Jolanta Naklicka-Kleser. 

brzuch ręce serce dieta 1200x660.jpg
Drugi mózg. Wszystko, co musimy wiedzieć o jelitach

Kiszenie to jedna z najstarszych metod konserwowania żywności. Opiera się ono na procesie fermentacji przeprowadzanym przez bakterie mlekowe. Podczas kiszenia cukry proste, zawarte w surowych roślinach rozkładają się na kwas mlekowy, który zapobiega procesom gnicia. 

A co można kisić? Czy rzodkiewki czy fasolka szparagowa ze słoika będą nam smakowały? Czy, zdaniem dietetyka Pawła Raflewskiego, kiszonki powinniśmy jeść tylko zimą i podczas choroby? Czy kapusta kiszona i kwaszona to to samo?

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Marta Hoppe 

Data emisji: 3.12.2018

Godzina emisji: 12.48

pj/kd