Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 13.12.2018

Zaginiony bliski. "To życie w ciągłym strachu i nadziei"

W Polsce liczba zaginionych utrzymuje się na wysokim poziomie. Według danych policji w całym 2017 roku zaginęło prawie 20 tysięcy osób.
Posłuchaj
  • Dlaczego ludzie znikają bez śladu? (Strefa prywatna/Czwórka)
Czytaj także

uścisk dłoni F 1200.jpg
Dlaczego warto się pojednać?

Najliczniejszą grupą zaginionych są osoby, które dobrowolnie zrywają kontakty z najbliższymi. Dlaczego porzucają swoje rodziny? Co powoduje, że wychodzą z domu bez pożegnania? Jak pomóc rodzinie poszukiwanej osoby?

- Ludzie młodzi giną z powodu niedopilnowania ze strony rodziców, często są to też ucieczki. Dorośli odchodzą. Robią to, ponieważ nie radzą sobie z problemami. Do tego często dochodzą też stres i depresja - tłumaczyła Izabela Jezierska-Świergiel, koordynatorka kampanii w Fundacji ITAKA.

Zaginięcie bliskiego to stan niedomkniętej żałoby. Żyjemy w ciągłej niepewności Izabela Jezierska-Świergiel

- Najtrudniejsza jest bezczynność. Czas, w którym policja, detektywi i fundacje zajmujące się poszukiwaniem osób zaginionych podjęły już wszystkie możliwe kroki. Bliscy poszukiwanego potrzebują wtedy dodatkowego wsparcia, bo często są w stanie posunąć się do desperackich aktów. Chcą mieć pewność, że zrobili wszystko, nawet jeśli to, co robią wydaje się absurdalne - dodawał Adam Cioczek, autor powieści "Zamieć" opowiadającej o losach zaginionych ludzi. 

Zaginięcia kojarzą się ze sprawami kryminalnymi. To błędne założenie. Według statystyk to niewielki procent przyczyn zaginięć w Polsce Izabela Jezierska-Świergiel


Dlaczego ludzie znikają bez śladu? Jak poradzić sobie z poczuciem winy i strachem po stracie bliskiego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Adam Cioczek (pisarz, scenarzysta, autor powieści "Zamieć"), Izabela Jezierska-Świergiel (koordynatorka kampanii Fundacji ITAKA).

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 20.07

ac/kul