Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 10.01.2019

Morze Martwe znika z mapy świata. Jak je uratować?

Naukowcy ostrzegają, że w połowie tego stulecia Morze Martwe może stać się zaledwie niewielkim zbiornikiem wodnym. Jego poziom obniża się rocznie już o około 1,5 metra.

pszczoła pszczoły kwiaty 1200.jpg
Finlandia. Powstaje szczepionka dla pszczół

Jak przekonywał Jarosław Suchożebrski, z Zakład Hydrologii UW, główną przyczyną są zmiany klimatyczne. - Opady w rozlewisku Morza Martwego są niewielkie, a parowanie bardzo wysokie, bo jest to także region świata o wysokich temperaturach. Jedynym źródłem zasilania Morza Martwego jest rzeka Jordan, która jest jednocześnie głównym źródłem wody pitnej dla mieszkańców okolicznych państw. To z kolei sprawia, że w Izraelu wykorzystywane są ogromne jej zasoby – mówił Jarosław Suchożebrski zakład hydrologii UW.

ZOBACZ TAKŻE Dariusz Szwed: Polska ma mniej wody niż Egipt >>> 

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Jeziora Aralskiego, gdzie woda wykorzystywana była do celów rolniczych. Jezioro niemalże zniknęło z powierzchni Ziemi Jarosław Suchożebrski

Jedynym ratunkiem dla wysychającego Morza Martwego jest podniesienie jego poziomu. Pierwsze plany już są. O jakich projektach mowa i jak naukowcy chcą "przerzucać" wodę do tego zbiornika? Czy takie dostawy nie zmienią dotychczasowego składu chemicznego Morza Martwego? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, przygotowanego przez Weronikę Puszkar.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 10.01.2018

Godzina emisji: 7.17

kd/pj