Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 28.10.2019

Czy turystyka niszczy środowisko?

Minimalizujemy zużycie plastiku, segregujemy śmieci i coraz częściej sięgamy po ekologiczne produkty. Nasza troska o planetę często przestaje mieć znaczenie, gdy rezerwujemy bilet lotniczy na wakacje.

14 procent odpadów i 10 procent światowej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z turystyki. Niemal w całości wynikają one z rodzaju transportu, jaki wybieramy w podróży Janusz Mizerny

Szwedzi mają świadomość, że przemieszczanie się samolotami rujnuje naszą planetę, a do ich słownika na stałe weszło słowo "flygskam" oznaczające wstyd wywołany lataniem. Modnym hasztagiem stało się hasło #zostajęnaziemi (agn.: #flyingless szwedzkie: #jagstannarpåmarken).

- Turystyka radykalnie wpływa na wiele dziedzin naszego życia. Dochód tej ciągle rozwijającej się branży sięga 10 procent światowego PKB, a co dziesiąta osoba na świecie jest zatrudniona właśnie w tym sektorze. Musi to mieć wpływ na kształtowanie się środowiska – komentował Janusz Mizerny, twórca bloga Green Projects.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Greta Thunberg (@gretathunberg)

Wystarczy, żeby na wakacjach pamiętać o tym, by tak jak w domu oszczędzać światło i wodę, segregować odpady Janusz Mizerny

- Szacuje się, że w skali świata 14 procent odpadów i 10 procent światowej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z turystyki. Niemal w całości wynikają one z rodzaju transportu, jaki wybieramy w podróży. Musimy w końcu zdać sobie sprawę z tego, że turystyka nie jest branżą przyjazną środowisku – tłumaczył.

Czy mikrowyprawy są mniej szkodliwe dla środowiska? Do czego może doprowadzić masowa turystyka? Które miejsca na świecie zostały przez nią nieodwracalnie zniszczone? Jakie rozwiązania w podróży możemy wprowadzić, by lepiej dbać o klimat? Więcej na ten temat w audycji. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Janusz Mizerny, twórca bloga Green Projects.

Data emisji: 29.10.2019

Godzina emisji: 14.18

ac/kw