Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 17.12.2019

Chemiczna odzież. Co truje w naszych ubraniach?

Nawet popularne marki mogą sprzedawać ubrania zawierające toksyczne substancje. Mowa o środkach zapobiegających gnieceniu, czy rozwojowi grzybów i bakterii. Nie wszystkie są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia i nie posiadają zamienników.

Najwięcej "trujących ubrań" to produkty fast fashion

W raporcie opublikowanym przez Greenpeace ("Toksyczne chemikalia") zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych na 141 sztukach odzieży kupionych w 29 krajach pochodzących z popularnych sieciówek.

Produkty niecertyfikowane zawierają mnóstwo środków chemicznych. Często to cała tablica Mendelejewa Paweł Urbański

Niemal 2/3 próbek zawierało środki zaburzające pracę hormonów, dróg oddechowych, wpływające negatywnie na układ rozrodczy i prowadzące do powstawania nowotworów i alergii. Na szkodliwe działanie toksycznych składników narażeni są nie tylko noszący je klienci, ale przede wszystkim pracownicy produkujący ubrania oraz osoby mieszkające w pobliżu fabryk. - Problem dotyczy w dużej mierze krajów azjatyckich, które produkują najwięcej toksycznych ubrań. Nad dużą częścią tej produkcji nie ma żadnej kontroli - komentował Paweł Urbański z firmy KNK Kanaka.

Usunięcie toksycznych substancji z otoczenia wymaga zmiany myślenia. Nie zmienimy tego z dnia na dzień. Do tej rewolucji dojdziemy małymi krokami. W konsumentach jest siła Paweł Urbański

Nie ufajmy wszystkim etykietkom

Najwięcej trujących substancji chemicznych znajduje się w produktach koncernów produkujących tzw. szybką modę. Czy da się uniknąć kupna odzieży pozbawionej trujących substancji? Ekspert przekonuje, że najlepiej sięgać po materiały wyprodukowane z naturalnych włókien, z odpowiednimi certyfikatami. Radzi też, by czytać etykiety znajdujące się wewnątrz, nie na zewnątrz ubrań.

Jeśli informuje nas o tym, że produkt zawiera 100 procent bawełny, w rzeczywistości jej zawartość będzie wynosiła 75-80 procent. Poza włóknami znajdziemy tam np. barwniki i środki konserwujące. - Mało kto zadaje sobie też pytanie, ile energii potrzebujemy, by wyprodukować włókno syntetyczne pochodzenia ropopochodnego - dodawał. Które są dla naszego zdrowia szczególnie szkodliwe?

Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) wskazuje na produkty zawierające chlorofenole, barwniki dyspersyjne, formaldehydy i metale ciężkie.

Jak sprawdzić, czy nasze ubrania zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Paweł Urbański (KNK Kanaka, autor platformy umożliwiającej upcycling ubrań, absolwent Inżynierii i Marketingu Tekstyliów Politechniki Łódzkiej)

Data emisji: 17.12.2019

Godzina emisji: 14.18

ac