Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 03.03.2020

"Smog. Diesle, kopciuchy, kominy" - czy radzimy sobie ze smogiem?

Smog skraca nasze życie o blisko trzy lata. Jest bardziej zabójczy od malarii, HIV, alkoholu i narkotyków. Jak radzimy sobie w walce z zanieczyszczonym powietrzem?

smog 1200 pap.jpg
Jakub Chełmiński pyta: dlaczego w Polsce nie da się oddychać?

Raport jakości powietrza. Czy mamy czym oddychać?

W Trójmieście walkę ze smogiem rozpoczęto już w ubiegłym stuleciu, w stolicy o czyste powietrze walczą aktywiści apelują o wymianę pieców, a na Śląsku z pomocą przychodzą drony. W niektórych miejscowościach w Polsce stężenie smogu jest tak duże, że ich mieszkańcy mówią "wyjść na otwarte powietrze", bo o świeżym mogą tam zapomnieć. Te i inne informacje na temat jakości powietrza w Polsce i działań, jakie zostały podjęte w celu jej poprawienia możemy przeczytać w książce Jakuba Chełmińskiego "Smog. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?". 

"Świadomość na temat szkodliwości smogu rodziła się powoli"

- Pierwsze teksty na ten temat zacząłem pisać już dziesięć lat temu. Im więcej zaczęło się pojawiać na ten temat informacji, tym mocniej się w niego wgłębiałem - mówił dziennikarz. - Wedy na temat smogu wiedzieliśmy niewiele. Wiedzieliśmy o spalinach samochodowych, nie znaliśmy skali zjawiska, ani tego, jak groźny jest dla naszego zdrowia. To były początki - opowiadał.

Poziom smogu. Jak go ograniczyć?

- Nie spełniamy norm zalecanych przez WHO, ale mamy też polskie normy, które są mniej restrykcyjne. Tych drugich na razie nie przekraczamy. Co nie oznacza, że powietrze jest dobrej jakości. Jest znacznie lepiej, niż w 2017 roku, kiedy zapach smogu można było nie tylko zobaczyć, ale też poczuć. Wpływa na to klimat. Im cieplejsza zima, tym rzadziej korzystamy z pieców i kominków. Niemniej każdego roku z powodu smogu umiera blisko 45 tys. osób mówił gość Czwórki.

Dbasz o zdrowie i nie palisz? Dopadnie Cię "kaszel smogowy"

- Napisałem tę książę, bo ludzie muszą się przestraszyć. Liczę na to, że gdy dowiedzą się w jak złym stanie jest nasze powietrze, zaczną działać. Liczne badania wskazują, że smog wpływa na rozwój umysłowy dzieci, najprawdopodobniej wpływa na rozwój alergii, rozwija choroby górnych dróg oddechowych powodując tzw. kaszel palacza u osób, które nie palą. Mieszkańcy Warszawy przyjmują dziennie taką dawkę rakotwórczych substancji, jak wypalający dwa papierosy dziennie, w Krakowie przed niedawnymi regulacjami było to nawet siedem papierosów dziennie - wyliczał. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jakub Chełmiński autor książki "Smog. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?" 

Data emisji: 3.03.2020

Godzina emisji: 14.18

ac