Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 01.06.2020

Miejskie pszczoły - po co nam one?

Liczba pszczelich pasiek w Polsce i na śwecie gwałtownie maleje. Całkowite wyginięcie pszczół byłoby katastrofalne w skutkach dla naszego ekosystemu. Dlatego istotne jest, by tworzyć i promować sieci miejskich pasiek. Co jest do tego potrzebne, jakie to ma znaczenie dla ekologii?

shutterstock szkoła zajęcia nauka dzieci 1200.jpg
Edukacja klimatyczna w Polsce. "Mamy wciąż spore braki"

Nie znajdziemy pszczół wśród równo skoszonych trawników

Ule na dachach miast mogą okazać się domem dla owadów i ratunkiem dla całych pszczelich populacji. Łukasz Przybył na co dzień opiekuje się kilkoma miejskimi pasiekami. Od lat przekonuje, że pszczoły mają w mieście bardzo dobre warunki bytowania.

- Pszczoły miodne w Polsce mają się bardzo dobrze. Od lat nie odnotowaliśmy spadku ich liczebności. Gorzej z rojami dzikimi, które wymierają w zastraszającym tempie - opowiadał. Powodem ich wymierania jest, jak mówił, zanikanie ich naturalnych siedlisk. Miasta się rozrastają, z naszej przestrzeni pozbywamy się roślin, które mogą zapytać. - Wśród równo przystrzyżonych trawników i iglaków brakuje miejsca dla dzikich zapylaczy- tłumaczył.

Robopszczoły w krajach, gdzie od lat nie ma zapylaczy

W Chinach są rejony, gdzie od lat niektóre drzewa owocowe zapylane są przez ludzi ręcznie. Podejmowane są też próby stworzenia mechanicznych zapylaczy, jest to jednak skomplikowane i kosztowne. - Jeśli nie zadbamy o dobrostan pszczół nasze jedzenie stanie się niebawem bardzo drogie - przestrzegał. Jak można zaradzić wymieraniu pszczół? Na przykład tworząc miejskie pasieki. Choć niekorzystne dla pszczół z punktu widzenia zanieczyszczeń czy ruchu ulicznego może też stać się dla nich oazą. - To wyspa generująca ciepło, co przekłada się na dłuższy okres wegetacyjny roślin. Zdarza się, że miód zbieramy nawet w październiku - opowiadał.

Weźmy do serca słowa Darwina

Około 8 procent żywności, którą spożywamy, zawdzięczamy pszczołom zapylającym. Podstawową rolą pszczół jest zapylanie. To dzięki nim pyłki z kwiatów męskich przenoszą się na żeńskie i to dzięki zapyleniu powstaje owoc i plony, które możemy zebrać. A te, jak zwracał uwagę gość Czwórki, nie są pożywieniem tylko dla ludzi, ale i zwierząt. By tworzyć pszczołom dom w mieście musimy zadbać o pozwolenie na hodowlę, znaleźć odpowiednie miejsce (pasieka nie może znajdować się na terenie osiedla mieszkań prywatnych), powinniśmy odbyć też specjalny kurs. Jak się za to zabrać? O tym opowiadał w audycji Czwórki Łukasz Przybył. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Przybył (Pasieka Edukacyjna)

Data emisji: 2.06.2020

Godzina emisji: 14.04

ac