Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 24.09.2020

"Zadłużony jak polski student". Dlaczego żacy nie mają pieniędzy?

Brak finansowej wiedzy, ale też niefrasobliwe gospodarowanie budżetem - to główne przyczyny zadłużenia polskich żaków. Ponad 135 tys. dłużników w Polsce to osoby między 18. a 35. rokiem życia, a ich łączny dług wynosi prawie 555 mln złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

Shutterstock studenci online lekcje 1200.jpg
Powrót na studia w czasie pandemii - co się zmieni?

- Przeciętny dług studenta na Mazowszu to 38 tys. złotych. W innych województwach jest tylko trochę lepiej, bo na przykład w Wielkopolsce to 22 tys. złotych - wyliczała Justyna Pokojska z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Najbardziej zadłużony polski student ma aż... 3,5 mln złotych należności. - Ludzie młodzi mają rosnące potrzeby, a jednocześnie wciąż jeszcze nie mają stałego zatrudnienia, które pozwalałyby na finansowanie tych potrzeb, albo spłatę zadłużenia.

Posłuchaj
04:08 2020_09_24-07-13-05_PR4_Pierwsze słyszę finanse.mp3 Studencki budżet - dlaczego jest tak źle i co z tym zrobić? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

kwarantanna koronawirus maseczka izolacja pies praca zdalna 1200.jpg
Koronawirus na studiach. Jak sobie radziliśmy i co będzie dalej?

Jak przekonuje ekspert, problem wynika głównie z tego, że studenci nie potrafią dziś zarządzać swoimi finansami i nierzadko żyją ponad stan. Ale konsumpcyjny styl życia to nie jedyna przyczyna. - Zadłużenie wynika często z kosztów życia: wynajmu mieszkania, konieczności utrzymania się w mieście, albo opłacenia wysokiego czesnego - mówiła Justyna Pokojska. - Średni budżet studenta to 2,2 tys. złotych. Z tych pieniędzy musi on opłacić wszystko i przeżyć.

Czytaj także:


shutterstock_studenci_1200.jpg
Czy student "da radę" - jak żyć w czasach pandemii?

Zdaniem ekspert polscy studenci najwięcej pieniędzy wydają na sprzęt RTV i elektronikę. - Są to m.in. telefony i komputery. Na kolejnych miejscach listy znajdują się wakacyjne wyjazdy - opowiada Justyna Pokojska. - Studenci latają m.in. na Kubę czy Malediwy.

Czytaj także:

Długi generują też... sklepowe promocje. - Zakupy na raty to pokusa i pułapka dla młodych ludzi. Kredyt to rozwiązanie dla osób z dojrzałością finansową, której jeszcze studentom brakuje - tłumaczyła. - Wpadają więc w spiralę zadłużenia, zobowiązania rosną i ostatecznie uśmiecha się do nich komornik, a długi spłacać muszą rodzice. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 24.09.2020

Godzina emisji: 7.15

kd/pj