Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 13.05.2021

Metoda "na szczepionkę"? Nowy sposób na kradzież danych w sieci?

Hakerzy starają się przejąć nasze dane i wykorzystują m.in. fakt, że większość z nas pracuje zdalnie. Pojawiły się więc oszustwa "na paczkomat", "na kryptowaluty" czy "na zdalny pulpit". Teraz do tej listy dochodzą próby wyłudzenia "na szczepionkę". 

góry turysta2 1200.jpg
Wielki Mur Chiński, Machu Picchu - zwiedzamy świat bez wychodzenia z domu

Cyberprzestępcy w czasie pandemii szukają nowych sposobów kradzieży danych w sieci. W ciągu ostatnich miesięcy odnotowano zwiększoną liczbę cyberataków związanych ze szczepionkami przeciwko COVID-19 - donosi w swoim raporcie firma Kaspersky. 

Posłuchaj
03:31 _PR4_AAC 2021_05_13-06-17-38.mp3 Kradzieże "na szczepionkę" to nowy sposób hakerów? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Na przykład w Wielkiej Brytanii, oprócz spamu odbiorcy otrzymują zaproszenie na szczepienie, albo do udziału w ankiecie lub teście. Do Polski ten sposób jeszcze nie dotarł, ale jak przekonuje Piotr Kupczyk z Kaspersky Lab Polska, to kwestia czasu. - Prawdopodobnie tego typu fałszywe wiadomości będą nas dotykać - mówił ekspert. - Wysyłane są ankiety, w których można przekazać swoją opinię, a w zamian otrzymać prezenty, oczywiście jeśli wcześniej podamy swoje dane osobowe - mówił Piotr Kupczyk. - Prezent nigdy do nas nie dotrze, ale przestępcy będą mieli komplet informacji niezbędnych do kradzieży, podszywania się pod nas, albo sprzedaży na czarnym rynku.

gaming klawiatura shutterstock 1200.jpg
Jak chronić dane w sieci? "Przestępcy wiedzą o tobie wszystko"

Czytaj także:

Niektórzy użytkownicy dostają e-maile, które zostały rzekomo wysłane przez publiczną służbę zdrowia, z zaproszeniem na szczepienia. - Jeśli użytkownik kliknie w takie zaproszenie, przenoszony jest na sfałszowaną stronę internetową, i tam podaje swoje dane osobowe, a nierzadko także dane dostępu do konta - mówił Piotr Kupczyk.

Czytaj także:

Radził, by weryfikować takie podejrzane wiadomości. - Wystarczy zadzwonić do danego organu, który wysłał nam informację i zapytać, czy rzeczywiście taka akcja jest prowadzona. Nie należy klikać żadnych załączników, bo także mogą być zainfekowane, warto także zainstalować oprogramowanie antywirusowe - mówił ekspert. 

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 13.05.2021

Godzina emisji: 6.13

kd