Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 12.06.2021

Czar Podlasia - magia ziół i natury

By zbliżyć się do natury, poznać dawne drewniane budowle, setki ziół wykorzystywanych w czarach i lecznictwie, warto wybrać się na Podlasie. Podlaski Ogród Botaniczny i jego sąsiedztwo odkrywa przed nami wiele dawnych tajemnic. 
hamak plaża wakacje relaks 1200.jpg
Czy potrafimy odpoczywać?

W Korycinach na Podlasiu znajduje się jedyny w tej części Polski ogród botaniczny. Założony w 2011 roku. 

- To jedne z około 30 ogrodów botanicznych w Polsce - mówi Mirosław Angielczyk, założyciel Podlaskiego Ogrodu Botanicznego. - Ten ogród służy wielu celom. Jego bardzo ważnym zadaniem jest ochrona gatunkowa. W takim miejscu muszą znajdować się rośliny, które warto chronić. Jesteśmy ogrodem, który specjalizuje się w roślinach zielarskich użytkowych, używanych do celów letniczych, profilaktycznych. Są tu też rośliny, które miały znaczenie w zabiegach magicznych - dodaje. 


Posłuchaj
06:23 czwórka sobotologia 12.06.2021.mp3 Podlaski Ogród Botaniczny i inne tajemnice Podlasia (Sobotologia/Czwórka)

 

W podlaskim ogrodzie znajduje się również oranżeria. Mirosław Angielczyk zdradza, że to dopiero jej początki. - Tu są gatunki, jeszcze bardzo młode egzemplarze, którym w naszych warunkach klimatycznych ciężko by było przeżyć zimę. To głównie rośliny używane w kuchni: kurkuma, imbir, goździki, cynamon, wanilia - wymienia.

Podlaski Ogród Botaniczny to jedna z atrakcji korycińskiego "Ziołowego Zakątka". Tuż obok możemy odwiedzić: leśniczówkę, dom przyrodnika, kościół, dom różany czy dom wiedźmy. 

- Przed budynkiem leśniczówki pokazujemy jak kiedyś na Podlasiu wyglądała destylacja samogonki - zdradza rozmówca Ady Janiszewskiej. - Kiedyś taki aparat przypadał jeden na kilka wsi, a w dodatku był nielegalny. Zazwyczaj uruchamiano go przed jakimiś uroczystościami, weselami. W samej leśniczówce prezentujemy wystawę dotyczącą pożytków z lasu, o jego znaczeniu w naszym życiu - dodaje.  

W Korycinach znajdziemy też kościół, przeniesiony z miejscowości Grodzisk. Był on początkowo cerkwią unicką, a od XIX wieku został kościołem. Tuż obok tego budynku stoi dom z ziołami chrześcijańskimi. Miosław Angielczyk opowiada o znaczeniu ziół w obrządkach katolickich, ich święceniu i obecności w życiu chrześcijan od narodzin do śmierci. - Wszystkie zioła miały swoją symbolikę - podkreśla. 

Posłuchaj także:

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Nie tylko chrześcijanie korzystali z ziół. Rośliny towarzyszyły wiedźmom w rytuałach leczniczych i magicznych. Domy wiedźm zazwyczaj stały poza wsiami. - To niewielkie domki, takie dawne "gabinety przyjęć" - mówi gość Czwórki. - Czarownice we wsiach nie były mile widziane, ale ludzie często korzystali z ich usług - dodaje. 

*** 

Tytuł audycji: Sobotologia 

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska

Data emisji: 12.06.2021

Godz. emisji: 10.38

pj