Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 13.03.2022

Sztama z Ukrainą. By młodzi Ukraińcy czuli się u nas dobrze

Każdego dnia do Polski przybywają tysiące Ukraińców, w tym mnóstwo dzieci i nastolatków. Prawdopodobnie wielu z nich będzie kontynuowało naukę w polskich szkołach. Aby ten proces był dla nich łatwiejszy, narodziła się akcja "Sztama z Ukrainą".

- Akcja "Sztama z Ukrainą" to oddolna inicjatywa, która pojawiła się w społeczności "Zwolnieni z teorii", która skupia osoby z całej Polski - mówi Emir Chahed z Fundacji Zwolnieni z Teorii. - Widząc kryzys, widząc potrzebujących, postanowiliśmy działać i jakoś się włączyć w tę ogólnonarodową pomoc. To, czym się zajmujemy, to próba zachęcenia młodzieży w szkołach i na uczelniach, żeby witali swoje koleżanki i kolegów, którzy przyjeżdżają do Polski i trafiają do szkół i na uniwersytety - dodaje. 

Przyjazny klimat wokół tych, którzy tu przyjeżdżają z powodu wojny, jest niezwykle istotny. Ciepłe przyjęcie, opieka, poczucie, że mogą na nas liczyć, są bardzo ważne

- "Sztama z Ukrainą" na razie jest krótkim materiałem wideo, który robi bardzo duże zasięgi i trafia do młodych w całej Polsce - wyjaśnia rozmówca Czwórki. - Chcemy zachęcić wszystkich młodych ludzi, by wykazali się otwartą postawą i żeby otworzyli się na przyjęcie uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy do swoich społeczności - podkreśla. 

Fundacja Zwolnieni z Teorii ma nadzieję, że hashtag #sztamazukraina rozpowszechni się, dlatego zachęcają do korzystania z niego, by wspierać i uchodźców, i młodych Polaków, którzy chcieliby się włączyć w pomoc, ale nie wiedzą jak. - Chcemy pokazywać jak wspierać, jak się włączać - wyjaśnia Emir Chahed. 


Posłuchaj
04:41 czwórka tędy po trendy 13.03.2022 ukraina.mp3 O akcji "Sztama z Ukrainą" opowiada Emir Chahed (Tędy po trendy/Czwórka)

 

To nie sprint - to maraton

Dziś o pomocy Ukrainie nie mówi się jako o szybkim, natychmiastowym, jednorazowym wsparciu. Porównując to z dyscyplinami sportowymi, nie jest to sprint na 100 metrów, a raczej maraton, czyli długofalowa pomoc. - Młodzi Ukraińcy będą musieli odnaleźć się w nowych społecznościach. Teraz docieramy do uczestników olimpiady, którą organizujemy z informacją o tym, jak można dołączać elementy pomocy w ramach inicjatyw, które realizuje młodzież - wyjaśnia rozmówca Czwórki. - Minie trochę czasu, zanim uchodźcy trafią na uczelnie. Stwórzmy atmosferę otwartości, która będzie z nami przez dłuższy czas. Pamiętajmy, że nastolatkowie, którzy uciekają, potrzebują też akceptacji nowych kolegów, nowych środowisk. Zależy nam na tym, by czuli się u nas dobrze - podkreśla. 


***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 13.03.2022

Godzina emisji: 10.42

pj