Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 30.12.2017

Jaśmin, kadzidło a może stajnia? Oto jak pachnie historia

- Historia pachnie zaskakująco, a te zapachy często obalają pewne stereotypy, które mamy w głowie w związku z pewnymi epokami - wyjaśnia senselier Marta Siembab.
Posłuchaj
  • Senselier Marta Siembab o zapachach, które towarzyszyły różnym okresom w dziejach ludzkości (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Czytaj także

Marta Siembab Starożytni Egipcjanie wierzyli, że wszędzie tam, gdzie pojawia się przyjemny zapach, pojawili się w niewidoczny sposób bogowie

Najwięcej stereotypów związanych jest ze średniowieczem. - Wielu osobom ten okres w dziejach kojarzy się z nieprzyjemnymi woniami. Tymczasem jest to jedna z najczystszych epok w historii. Ludzie bardzo chętnie myli się, oliwili ciało wonnościami, używali roślinnych i zwierzęcych esencji zapachowych. Średniowiecze pachniało jak południowe Włochy: oliwą, różą, jaśminem i olejkami cytrusowymi, a sztuka perfumiarska prężnie się rozwijała - tłumaczy gość Czwórki. 

Marta Siembab opowiada także, w jaki sposób na przestrzeni dziejów zapachy przenikały się i czy jesteśmy w stanie zatrzymać zapach. Jaki zapach sprawia, że ludzie zakochują się w sobie? Kiedy woda bolońska stała się kolońską? Czym pachnieli Leonardo Da Vinci i Mikołaj Kopernik? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Marta Siembab Zapachy pobudzają wyobraźnię, skupiają uwagę na cielesności, osoba pachnąca postrzegana jest jako bardziej atrakcyjna

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Marta Siembab (senselier, niezależny ekspert zapachowy)

Data emisji: 30.12.2017

Godzina emisji: 14.15

kul/ag