Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 04.06.2018

Sztućce a historia świata. "Diabelski widelec i usłużne ręce"

- Jednym z pierwszych sztućców, które zostały wynalezione były pałeczki. Natomiast do dziś najpopularniejszymi sztućcami na świecie są ludzkie ręce - mówi antropolog kultury Magdalena Tomaszewska-Bolałek.   
Posłuchaj
  • Sztućce a historia świata (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Czytaj także

Magdalena Tomaszewska-Bolałek Widelec nie miał dobrej renomy, bo przez to, że miał "widły", kojarzył się z tym, co diabelskie

Jeśli zaś chodzi o inne sztućce to najwcześniej pojawiły się łyżki, natomiast z widelców korzystano już prawdopodobnie w starożytnym Egipcie. Pierwotnie były wykonywane z drewna - szczególnie w ubogich rodzinach. Szczytem największej elegancji uważana była srebrna zastawa w tym i sztućce wykonane z tegoż metalu. - Dawniej w zamożnych domach było ponad sto par różnych form narzędzi kulinarnych służących do spożywania posiłków, w tym widelec do arbuza - opowiada wykładowczyni Uniwersytecie SWPS.

Gość Czwórki tłumaczy także jak widelec "opowiada" o historii świata, dlaczego pewien chiński generał postanowił zjeść zupę pałeczkami i w jaki sposób sprzęt łowiecki stał się zastawą stołową.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Magdalena Tomaszewska-Bolałek (antropolog kultury, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 3.06.2018

Godzina emisji: 15.09

kul/ac