Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 08.03.2017

Mit "Żołnierzy Wyklętych”. „Trzeba uważać, by nie przesadzić”

W ostatnich dniach dużo mówiono w mediach o „Niezłomnych”. Takie postaci, jak „Inka” czy „Zagończyk” były wspominane w kontekście obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Czy zbyt mocne eksponowanie polskich bohaterów z przeszłości może zaszkodzić pamięci o nich? Nad tym zastanawiali się goście audycji Szukając Dziury w Całym. 

Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” w ostatnich latach jest sukcesywnie przywracana. Efektem oddolnych inicjatyw było m.in. ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, obchody święta wprowadzono na jeszcze wyższy poziom, szeroko zaangażowane zostały podmioty państwowe.

– Upaństwowienie tych uroczystości to bardzo dobry krok. Po pierwsze, cywilizowane są niektóre wydarzenia i imprezy okolicznościowe. Dodatkowo, ranga wydarzenia wzrasta – oceniał w Polskim Radiu 24 Marcin Fijołek. Publicysta „wSieci” zauważył przy tym, że „Wyklętych” w przestrzeni publicznej nie może być za dużo.

– Nie można dopuścić do tego, by młodzi ludzie odczuli przesyt historii związanych z „Niezłomnymi”. Nie może być tak, że będą oni przy każdej okazji „wyskakiwali z lodówki” – wskazywał gość audycji Szukając Dziury w Całym. – Mit „Żołnierzy Wyklętych”, podobnie jak mit powstania warszawskiego, należy zostawić na pewnym etapie i iść dalej. W dalszej kolejności należy przypomnieć szerzej m.in. sprawiedliwych Polaków, ratujących żydów podczas II wojny światowej – dodawał Fijołek.

Z kolei zdaniem Pawła Ukielskiego, byłego wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, w Polsce postaci historyczne – np. w filmach – staramy się ukazywać jako kryształowe, bez wad. W opinii eksperta, dla części odbiorców tego typu historie są po prostu niewiarygodne. – W Polsce ciągle istnieje obawa, że jeżeli pokażemy „człowieka z krwi i kości”, a nie heroiczną w każdym calu postać, będzie to obrazoburcze. Tymczasem, zrobienie filmu o kimś, kto nigdy nawet nie splunął na ulicę, jest dla widza niestrawne – pointował gość PR24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji Szukając Dziury w Całym był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/mp

Szukając Dziury w Całym - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 28.02.17

Godzina emisji: 22.15