Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 01.09.2017

78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Publicyści o relacjach z Niemcami

Od napaści Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku rozpoczęła się II Wojna Światowa. Jak historia wpływa na dzisiejsze relacje miedzy Warszawą a Berlinem? O tym w Debacie Poranka rozmawiali Stanisław Janecki z "Sieci", Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej" i Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej Codziennie".
Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)Domena publiczna

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 Stanisław Janecki, w kontekście dzisiejszych relacji między Polską a Niemcami, niepokojąca jest polityka historyczna, którą prowadzą nasi zachodni sąsiedzi. – W Niemczech wina za II wojnę światową jest bardzo relatywizowana. Polityka historyczna Berlina (…) mówi: "no dobrze, my zaatakowaliśmy, ale to właściwie byli naziści, ponadnarodowi Marsjanie" – wskazywał publicysta, zaznaczając że problemem, w kwestii naszych relacji z Niemcami, jest także postawa części środowisk w Polsce.

– Kłopotem jest to, że niektórzy nawołują, byśmy nie mówili o drażliwych tematach, takich jak reparacje. Argumentem tych środowisk jest to, ze minęło już 78 lat od początku wojny i trzeba dać temu spokój. Tymczasem, jeszcze do niedawna spłacane były reparacje za I wojnę światową – zauważył Stanisław Janecki.

Jakub Majmurek z kolei przekonywał, że podnoszenie reparacji nie jest słusznym kierunkiem działania. – (…) polskie roszczenia odnośnie reparacji nie mają umocowania prawnego – mówił komentator, oceniając jednocześnie, że wracanie do tej sprawy nie jest również korzystne pod względem politycznym. – Dziś Niemcy są jednym z naszych najbliższych sojuszników w Unii Europejskiej. Berlin jest trzonem sojusz gospodarczego i politycznego, który Polska zdecydowała się współtworzyć – dodawał Jakub Majmurek.

Z taką opinią nie zgodził się Tomasz Sakiewicz. – Sprawa reparacji wojennych pokazuje, jakie są rzeczywiście stosunki polsko-niemieckie. Jeśli ktoś uważa, ze można napaść na kraj, wymordować ludzi i zniszczyć gospodarkę, a potem należy udawać że nic się nie stało, to nie mówi o dobrych stosunkach, a o fatalnych relacjach – pointował red. naczelny „Gazety Polskiej Codziennie”.

Prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystości rocznicowych w Wieluniu, powiedział między innymi, że "trzeba pamiętać, kto był ofiarą, a kto agresorem; potrzebne są pamięć, przebaczenie i zadośćuczynienie". Poranne uroczystości, upamiętniające wydarzenia sprzed 78 lat, rozpoczęły się przed godziną 4.40, kiedy to 1 września 1939 roku nastąpił atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych, na który spadły pierwsze ładunki.

Na Westerplatte, gdzie wśród zaproszonych gości była premier Beata Szydło, o godzinie 4.45 pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża rozległy się syreny alarmowe, a następnie odegrano hymn państwowy.

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 1.09.17

Godzina emisji: 8.10