Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 24.10.2017

Ekspert o proteście rezydentów. Problemem brak wzajemnego zaufania

Trwa protest rezydentów, do którego dołączyli również przedstawiciele innych grup pracujących w systemie opieki zdrowotnej. Przedłużający się „strajk” to efekt braku porozumienia między młodymi lekarzami a ministerstwem zdrowia. W Polskim Radiu 24 rozmowa z drem Jerzym Gryglewiczem, ekspertem ds. zarządzania ochroną zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
Grupa młodych lekarzy prowadzi głodówkę w Uniwersyteckim Szpitalu Dziedzięcym w Krakowie - Prokocimiu, kGrupa młodych lekarzy prowadzi głodówkę w Uniwersyteckim Szpitalu Dziedzięcym w Krakowie - Prokocimiu, kPAP/Jacek Bednarczy

Oprócz dołączenia do protestu kolejnych grup zawodowych, małopolscy lekarze zapowiedzieli na środę „dzień bez lekarza”. Wielu lekarzy zadeklarowało tego dnia absencję w pracy. Zaznaczono jednak, że „nie zostawią pacjentów bez opieki”.  

– Widać, że w ciągu trzech tygodni protest się rozszerzył. Nie tylko regionalnie - miejsc, gdzie rezydenci głodują jest kilka - ale także na inne zawody medyczne – zauważył dr Jerzy Gryglewicz, oceniając przy tym, że największym problemem w negocjacjach między protestującymi a rządem jest brak wzajemnego zaufania.

Protest rezydentów - czytaj więcej

– Dotychczas minister zdrowia nie przedstawił projektu ustawy w formie aktu prawnego, to na razie są deklaracje. Rok 2025 to czas, który wybiega poza kadencję rządu. Rezydenci oczekują zmian w bliższej perspektywie czasowej – wskazywał gość PR24. Zdaniem dra Jerzego Gryglewicza, w negocjacje między stronami powinna zaangażować się szczególna grupa parlamentarzystów. – Jest wielu lekarzy, którzy są w Sejmie i Senacie. Oni powinni stworzyć akceptowalną dla obu stron formułę rozmów – oceniał ekspert.

Protest głodowy lekarzy rezydentów trwa od 2 października. Młodzi medycy domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 roku oraz powołania zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia. Chcą też podwyższenia swoich wynagrodzeń.

Tymczasem, w czwartek Stały Komitet Rady Ministrów zarekomendował rządowi przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 roku. W 2018 roku na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB, a rok później 4,84 proc.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/PAP

___________________

Data emisji: 24.10.17

Godzina emisji: 10.15