Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 20.10.2017

Spotkanie zespołu w sprawie finansowania służby zdrowia bez lekarzy rezydentów

Zwiększenie  finansowania służby zdrowia oraz wzrost wynagrodzeń - to główne tematy pierwszego posiedzenia zespołu do spraw zmian w ochronie zdrowia, który powołał minister Konstanty Radziwiłł. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele resortu zdrowia, finansów, rodziny oraz pacjenci i przedstawiciele niektórych samorządów zawodowych. W debacie nie wzięli udziału prowadzący głodówkę lekarze rezydenci O spotkaniu mówił w Polskim Radiu 24 dr n. med. Mariusz Gujski (redaktor naczelny „Służby Zdrowia”), relacjonowała je także nasza reporterka Ewa Wasążnik. 
Konstanty RadziwiłłKonstanty Radziwiłł PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • 20.10.2017 Mariusz Gujski: realnych pieniędzy na zdrowie mamy bardzo mało
  • 20.10.2017 Posiedzenia zespołu do spraw zmian w ochronie zdrowia. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24
  • 20.10.2017 Trwa protest rezydentów. Relacja Marcina Chmielnickiego - reportera PR24
Czytaj także

Minister Radziwiłł ponowił zaproszenie do wspólnych prac w zespole dla lekarzy rezydentów, którzy kontynuują protest głodowy. Minister podkreślił jednak, że „nie widzi już powodu do prowadzenia akcji protestacyjnej, bowiem zapowiadany wzrost do 6 proc. PKB nakładów na zdrowie jest również sukcesem protestujących”. Lekarze rezydenci, którzy prowadzą protest głodowy, podtrzymują swoje postulaty kierowane – chodzi przede wszystkim o wzrost wydatków na służbę zdrowia z budżetu - do 6,8 procent PKB w ciągu 3 lat.

Zdaniem Mariusza Gujskiego ochrona zdrowia nigdy nie była priorytetem państwa od 1989 roku. - Takie wnioski płyną z raportu Instytutu Ochrony Zdrowia z 2013 roku. Priorytetami zawsze był rozwój gospodarczy, infrastruktury, edukacji, ale nie zdrowie. Smuci mnie, że rząd zaczyna działać dopiero, gdy protesty eskalują. Rok temu młodzi lekarze wyszli na ulice, ale wtedy nikt nie był skłonny do rozmów. Tylko siłowe rozwiązania znajdują posłuch u władzy – mówił gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta 6,8 proc. PKB na zdrowie to nie wymysł rezydentów. – Takie dane wskazuje OECD jako minimalny procent środków publicznych, który gwarantuje dobre funkcjonowanie systemu. Doceniam propozycję ministra Radziwiłła, ale w tym czasie inne kraje także będą podnosić wydatki na zdrowie. Mamy przepaść jeśli chodzi o procenty PKB, a także wysokość samego PKB. Realnych pieniędzy na zdrowie mamy bardzo mało. W tempie proponowanym przez ministra nigdy nie zasypiemy przepaści dzielącej nas od państw zachodnich – powiedział Gujski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/IAR

______________________

Data emisji: 20.10.2017

Godzina emisji: 14:45