Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 09.03.2018

"Solidarność" i stan wojenny w filmie fabularnym

- Stan wojenny to nie tylko przerwa w rodzimej produkcji filmowej, ale także rozbicie środowiska filmowego. Nagle zmieniła się sytuacja. Środowisko, które było ściśle związane ze sobą, nagle pewni ludzie opuścili, inni przestali robić filmy. Jak stwierdził niegdyś Krzysztof Kieślowski: stan wojenny zniszczył środowisko filmowe – powiedział w audycji Pamiętaj to Solidarność krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
Kadr z filmu Człowiek z żelaza w reżyserii Andrzeja Wajdy.Kadr z filmu "Człowiek z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy.materiały prasowe

Jak zaznaczył Andrzej Kołodyński, filmów fabularnych na temat "Solidarności" nie jest zbyt wiele, ponieważ narzuconą przerwą w zainteresowaniu tym tematem i możliwościami realizacji był stan wojenny. – Zawieszono wówczas produkcję choć w tym okresie mogło powstać parę ciekawych filmów dotyczących "Solidarności". Niestety, nie powstały – stwierdził gość.

Kołodyński tłumaczył, że "Robotnicy ’80" nie jest filmem fabularnym, lecz dokumentem, zapisem historii na żywo, bardzo ważnej jeśli chodzi o dokumentowanie wydarzeń, które miały miejsce w Stoczni Gdańskiej.

- Inicjatorem tej produkcji był Bohdan Kosiński. Nie dostał pozwolenia wjazdu na teren Stoczni Gdańskiej wobec czego kierował realizacją tego filmu z daleka. Ten film był groźny dla ówczesnej władzy – zauważył gość.

Kołodyński zaznaczył, że równolegle z "Robotnikami" pojawił się film także mówiący o Stoczni Gdańskiej, czyli kontynuacja "Człowieka z marmuru" - "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy. - To film, który został zaproponowany Wajdzie. To była jego odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne, które zostało mu wprost wypowiedziane. Wajda podjął to wyzwanie – wspominał gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Data emisji: 9.03.18

Godzina emisji: 20:35