Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Aleksandra Rybińska 27.09.2016

Niezdrowe połączenia zdrowych produktów. Jakie mieszanki mogą nam zaszkodzić?

Zdawałoby się, że gdy dodamy zdrowy produkt do drugiego zdrowego produktu, uzyskamy podwójną porcję witamin i składników odżywczych. Okazuje się jednak, że niektóre połączenia mogą powodować utratę zdrowotnych właściwości, zmniejszać przyswajalność witamin i minerałów, a nawet szkodzić. Które produkty lepiej jest spożywać osobno i dlaczego?

Ogórek i pomidor

W ogórku znajduje się askorbinaza – enzym odpowiedzialny za rozkład witaminy C, dlatego z daleka od ogórków powinniśmy trzymać również inne warzywa bogate w tę witaminę np. pietruszkę, cykorię, sałatę czy paprykę. Wystarczy świeżego ogórka zamienić na kiszonego lub konserwowego, a inne składniki sałatki nie zostaną pozbawione witaminy, gdyż proces kiszenia czy konserwowania pozbawia z kolei ogórka askorbinazy.

Herbata z cytryną

Znane i lubiane przez wiele osób połączenie, szczególnie doceniane zimą i jesienią, kiedy jesteśmy narażeni na przeziębienie. Sok z cytryny sprawia, że glin obecny w herbacie staje się przyswajalny dla organizmu, a jego nadmiar przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera. Aby uniknąć tej groźnej reakcji, cytrynę lub sok z niej należy dodawać do herbaty po wyjęciu liści lub torebki. Do herbaty dodaje się też często miód. Warto pamiętać, że pod wpływem wysokiej temperatury miód traci swoje wartości odżywcze, dlatego trzeba go dodać, gdy herbata ostygnie.

Herbata z ciastem drożdżowym

Zawarte w herbacie substancje organiczne – garbniki – ograniczają wchłanianie witaminy B1 znajdującej się w cieście drożdżowym. Witamina ta wpływa na prawidłową pracę mięśni i funkcjonowanie układu nerwowego. Jeśli nie wyobrażamy sobie spożycia ciasta bez herbaty, musimy pamiętać, że przyswoimy mniej witaminy B1. Możemy to nadrobić, szukając jej w pieczywie żytnim, orzechach arachidowych, wieprzowinie i bananach.

Foto: pixabay.com

Mięso i czerwone wino

Często do posiłku spożywa się czerwone wino, a na etykietkach wytrawnych napojów można przeczytać, że dobrze komponują się z daniami mięsnymi. I choć walory smakowe są duże, te odżywcze wypadają już nieco słabiej, ponieważ zawarte w winie garbniki (występujące też w herbacie) uniemożliwiają wchłanianie żelaza z mięsa. Okazjonalne spożywanie wina w towarzystwie czerwonego mięsa nie wywoła większych szkód, ale fani tego połączenia powinni włączyć do diety inne źródła żelaza, np. produkty zbożowe, rośliny strączkowe, suszone owoce.

Ryby i warzywa kapustne

Ryby są bogatym źródłem substancji odżywczych, a jedną z nich jest jod, którego przyswajanie hamują warzywa kapustne jak np. kalafior, brokuł, kapusta, brukselka. Jod wpływa na prawidłową pracę tarczycy i warto wziąć pod uwagę jego przyswajanie z innych źródeł (m.in. sery, kefir, maślanka, brązowy ryż).

Foto: pixabay.com

Olej z rybami

Ryby zawierają cenne kwasy tłuszczowe omega-3, jednak w połączeniu z olejami zawierającymi tłuszcze omega-6 zaburzone może zostać wchłanianie tych pierwszych. Odpowiednie proporcje w spożywaniu tłuszczów zmniejszają ryzyko zachorowań i spowalniają proces starzenia się skóry. Tak więc błędem jest smażenie ryb na oleju bogatym w kwasy tłuszczowe omega-6 – słonecznikowym i kukurydzianym, najlepszym rozwiązaniem jest pieczenie, gotowanie na parze lub grillowanie. Gdy decydujemy się na oleje, powinniśmy wybierać te tłoczone na zimno i dobrej jakości, np. olej lniany. Niewskazane jest też łączenie ryb z majonezem czy z sałatką z sosem winegret. Kupując szprotki lub sardynki w puszce, lepiej wybierać te w sosie własnym albo oliwie.


Grzyby i alkohol

Połączenie tych produktów może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Grzyby same w sobie są ciężkostrawne i obciążają wątrobę, a w towarzystwie napojów wysokoprocentowych mogą hamować rozkład alkoholu. Dotyczy to również grzybków marynowanych spożywanych jako zakąska. Po zjedzeniu czernidłaka pospolitego alkoholu nie powinno się spożywać nawet przez 2 dni.

Aleksandra Rybińska