Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Izabella Mazurek 08.08.2020

Powstanie Warszawskie. 8 sierpnia 1944. "Halo, tu radio Błyskawica!"

Ósmy dzień powstania, wtorek. Po raz pierwszy w powstańczej Warszawie rozbrzmiewa radiostacja Armii Krajowej "Błyskawica": "Halo! Tu Błyskawica, stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie na fali 32,8 i 52,1 metra". 
Żołnierze z Batalionu Czata 49 na Woli, wyciągają z zasobników zrzutowe miotacze przeciwpancerne PIAT. Trzeci od lewej stoi kpr. pchor. Andrzej Maringe ps. Andrzej, w środku siedzi kpr. pchor. Stanisław Potworowski ps. Potwór Fot. autor nieznany, wiki dpŻołnierze z Batalionu "Czata 49" na Woli, wyciągają z zasobników zrzutowe miotacze przeciwpancerne "PIAT". Trzeci od lewej stoi kpr. pchor. Andrzej Maringe ps. Andrzej, w środku siedzi kpr. pchor. Stanisław Potworowski ps. Potwór Fot. autor nieznany, wiki dpAutor nieznany/Wikipedia/domena publiczna

Posłuchaj

02:07 A45092 9.08 Powstancze kalendarium_836265.mp3 - Po pięciu latach okupacji usłyszałam polskie słowa, z polskiej stacji. Trudno opisać to wrażenie. (PR, 2014)
Posłuchaj
14:26 Dni Walczącej Stolicy, 8.08.mp3 Fragment audycji powstańczej radiostacji "Błyskawica" oraz wspomnienia Stanisława Zadrożnego, komendanta radiostacji AK "Błyskawica" - o nadawaniu audycji (czyta lektor). Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984) 
Nad ranem podjęto nieudaną próbę zniszczenia pociągu pancernego, z którego Niemcy prowadzą ostrzał Woli. Przez cały dzień trwają ciężkie walki z siłami niemieckimi nacierającymi od zachodu i od południa w okolicach ul. Okopowej i cmentarzy. W nocy wycofany zostaje mocno wyczerpany batalion "Czata" ze stanowisk przy ul. Karolkowej i skierowany na ul. Stawki.
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Na Stare Miasto Niemcy nacierają z wielu stron: na Tłomackie, na Bielańską i bezpośrednio ku Ratuszowi, z gmachu Opery poprzez pl. Teatralny, na pl. Bankowym, na ul. Rybaki. Lotnictwo bombarduje całą dzielnicę. Podpalane są domy na Krakowskim Przedmieściu, a ludność cywilna jest rozstrzeliwana bądź używana do budowania barykad i osłaniania atakujących sił niemieckich.

W Śródmieściu nieprzyjaciel mocno naciska, z użyciem jednostek pancernych, na ul. Królewską, na zbieg Grzybowskiej, Granicznej, Skórzanej i Krochmalnej oraz na ul. Ciepłą.

Sytuacja na Ochocie staje się z godziny na godzinę coraz bardziej krytyczna. Wyczerpuje się amunicja i zapasy żywności izolowanych obrońców. W wyniku ran doznanych od pocisku artyleryjskiego umiera wybitny pisarz-prozaik Juliusz Kaden-Bandrowski.

Po raz pierwszy w powstańczej Warszawie rozbrzmiewa polska radiostacja foniczna. To radiostacja Armii Krajowej "Błyskawica" w budynku PKO w Śródmieściu. Pierwsza audycja Błyskawicy: "Halo! Tu Błyskawica, stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie na fali 32,8 i 52,1 metra".

Posłuchaj
02:18 A45062 8.09 Powstancze Kalendarium_836264_1.mp3 - Przez całą okupację zbierałem elementy, części, lampy do budowy radiostacji. (PR, 2014)

Posłuchaj

02:45 8 sierpnia Adam Drzewoski ps. Philips opowiada o audycjach radiostacji AK "Błyskawica". (PR)