Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Izabella Mazurek 08.08.2020

Edward Witkowski: "Niech idzie, niech walczy za Polskę"

- 20 tysięcy ludzi po raz pierwszy w Nowym Jorku widziało sztandar polski, to było rzeczywiście przyjemnie patrzeć, jak te kobiety starsze, mężczyźni, wszyscy płakali, że to jest pierwszy raz oficjalnie polski sztandar - Edward Witkowski, współpracownik Ignacego Paderewskiego wspominał rekrutację ochotników z Polonii amerykańskiej.

W przełomowych dniach sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie liczyło niespełna 800 tys. żołnierzy, z czego 385 tys. walczyło na froncie wojny z bolszewikami. 

W tym czasie przeciwko nam zmobilizowanych było blisko 4,5 mln żołnierzy Armii Czerwonej. Sowiecka przewaga na fronice była miażdżąca. Przytłaczająca była myśl, jak wielkim zagrożeniem są niewyczerpane zasoby ludzkie armii wroga. 

W obliczu zagrożenia państwa powołana została Armia Ochotnicza. Od lipca do września 1920 roku w jej szeregi wstąpiło 105,7 tys. ochotników, w ciągów dwóch pierwszych tygodni zaciągu – 35 tysięcy.

Do ojczyzny, która przed niespeła dwoma laty odzyskała niepodległość, ściągali Polacy ze wszystkich stron świata. W kwietniu 1919 roku do Polski przybyła Błękitna Armia gen. Józefa Hallera. Licząca wówczas 70 tys. żołnierzy - byłych jeńców, ochotników ze Stanów ,Zjednoczonych i Kanady, a nawet rekrutów spośród Polonii z Brazylii i Argentyny - była najlepiej uzbrojoną formacją, która zasiliła szeregi Wojska Polskiego. Dołączyli też Polacy z 5 Dywizji Syberyjskiej. Dywizja utworzona m.in. z potomków zesłańców na Sybir walczyła po stronie "białych" w rosyjskiej wojnie domowej.


Posłuchaj wspomnień Edwarda Witkowskiego, świadka tamtych wydarzeń, jednego z bezcennych nagrań zachowanych w Archiwum Polskiego Radia:

Posłuchaj innych wspomnień ludzi, którzy w 1920 roku stawili się na wezwanie i przybywali z różnych stron świata, by bronić niepodległości Polski. (KLIKNIJ w OBRAZEK)

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"

 im