Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Izabella Mazurek 02.09.2021

"Halo! Halo! Tu mówi Polskie Radio". Skarby Archiwum Polskiego Radia z września 1939 roku

- Najwcześniejszym nagraniem Polskiego Radia z września 1939 roku jest komunikat o wybuchu wojny, o którym wiemy, że był nagrany kilka dni wcześniej i odtworzony na antenie 1 września - mówił Wojciech Barcikowski z Archiwum Polskiego Radia.
wrzesień w pr.jpg
Wrzesień 1939 roku w Polskim Radiu. Posłuchaj!

– Halo, halo! Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji. Zbombardowano szereg miast, za chwilę usłyszą państwo komunikat specjalny – usłyszeli odbiorcy Polskiego Radia rankiem 1 września 1939 roku.


Posłuchaj
00:41 głosy archiwalne___5_ komunikat radiowy o rozpoczęciu przez niemców wojny, prze___3791_tr_1-37_998056517eff320[00].mp3 Komunikat specjalny Polskiego Radia o wybuchu wojny. (PR, 1.09.1939)

- Posiadamy duży zbiór autentycznych nagrań, rejestrowanych przez Polskie Radio na lakierowanych płytach we wrześniu 1939 roku - opowiadał Wojciech Barcikowski. - Ciekawostką jest, że posiadają one sygnatury o numarach 9 tysięcy i więcej, co sugeruje, jak duży zbiór nagrań posiadało Polskie Radio przed wojną.

Radiowe przemówienia prezydenta Stefana Starzyńskiego stały się symbolem oporu we wrześniu 1939 roku. Posłuchaj przemówień do mieszkańców i obrońców Warszawy zachowanych w Archiwum Polskiego Radia.

- Stefan Starzyński jest ikoną tamtech dni. Zachrypłym głosem wzywa warszawiaków do walki, wznieca ducha odwagi - mówił Wojciech Barcikowski. - Z kolei codzienne komunikaty Wacława Lipińskiego, szefa propagandy Dowódcy Obrony Warszawy, były mniej emocjonalne i dotyczyły głównie sytuacji na froncie.

Posłuchaj ocalałych nagrań Wacława Lipińskiego.

Zobacz i posłuchaj, jaką kolekcję archiwalnych nagrań posiada posiada Polskie Radio:

Archiwalne nagrania, komentarze historyków, wspomnienia świadków, filmy i zdjęcia - kompendium wiedzy o napaści III Rzeszy i agresji sowieckiej na Polskę. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia - wrzesien1939.polskieradio.pl.

im