Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Bartłomiej Makowski 12.07.2021

Srebro było kluczową walutą handlu międzynarodowego od wojny trojańskiej po świt republiki rzymskiej

Naukowcy zrekonstruowali handel srebrem we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, w okresie obejmującym tradycyjne daty wojny trojańskiej, założenia Rzymu i zburzenia Świątyni Salomona w Jerozolimie. Z ich badań wynika, że kruszec był jednym z najważniejszych obiektów wymiany handlowej.

Zespół złożony z francuskich, izraelskich i australijskich naukowców i numizmatyków znalazł geochemiczne dowody na to, że handel srebrem przed monetą trwał w całym basenie Morza Śródziemnego w okresie późnego brązu i epoki żelaza, a jego podaż zwalniała tylko sporadycznie. Srebro pochodziło z całego północno-wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, a także z tak odległych rejonów jak Półwysep Iberyjski.

Handel międzynarodowy przed powstaniem monet

Zespół wykorzystał wysoce precyzyjną analizę izotopową do identyfikacji źródeł rudy za pomocą pomiaru śladowych ilości ołowiu znalezionych w obiektach nazywanych hacksilber. Pod tą nazwą kryją się nieregularnie cięte srebrne przedmioty, w tym połamane kawałki srebrnych sztabek i biżuterii, które służyły jako środek płatniczy w południowym Lewancie od początku drugiego tysiąclecia do czwartego wieku przed naszą erą. Takich artefaktów używano w transakcjach lokalnych i międzynarodowych, a ich wartość określano poprzez ważenie na wadze w stosunku do znormalizowanych odważników. Odkrywano je w wykopaliskach archeologicznych w tym regionie, zazwyczaj przechowywane w ceramicznych pojemnikach. Musiały być importowana, ponieważ w Lewancie nie wydobywano srebra.

- Jeszcze przed powstaniem monet istniał handel międzynarodowy, a hacksilber był jednym z towarów wymienianych na dobra – powiedziała dr Liesel Gentelli, prezentując wyniki badań na konferencji geochemicznej Goldschmidt.

Srebro z każdego zakątka wybrzeża Morza Śródziemnego

Zespół przeanalizował srebrne przedmioty z 13 różnych miejsc datowanych na okres od 1300 p.n.e. do 586 p.n.e. w południowym Lewancie, współczesnym Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Próbki zawierały znaleziska z En Gedi, Ekron i Megiddo. Dopasowali oni swoje odkrycia do próbek rudy i wykazali, że większość przedmiotów pochodzi z południowego Morza Egejskiego i Bałkanów (Macedonia, Tracja i Iliria). Stwierdzono również, że część pochodzi z tak odległych miejsc jak Sardynia i Hiszpania.

- Poprzedni badacze uważali, że handel srebrem dobiegł końca po upadku społecznym pod koniec późnej epoki brązu, ale nasze badania pokazują, że wymiana między zwłaszcza południowym Lewantem a światem egejskim nigdy się nie zatrzymała. Ludzie we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego pozostawali w kontakcie. Jest prawdopodobne, że srebro napływało do Lewantu w wyniku handlu lub grabieży – wskazała kierownik projektu Liesel Gentelli z École normale supérieure we francuskim Lyonie. - Okresy niedoboru srebra zaobserwować można w okresie przejściowym między epoką brązu w epoką żelaza, około 1300-1100 p.n.e. Niektóre skarby z tego okresu wykazują niezwykle wysoką zawartość miedzi, która została dodana zapewne w celu uzupełnienia braków srebra.

Zdaniem badaczki, pieniądz wyparł srebrne artefakty w charakterze środka płatniczego w połowie V wieku przed n.e.

- Nasza analiza pokazuje znaczenie handlu srebrnymi artefaktami od czasów przed wojną trojańską, którą niektórzy badacze datują na początek XII wieku p.n.e., poprzez założenie Rzymu w 753 roku p.n.e., aż do końca epoki żelaza w 586 roku p.n.e., kiedy to Nabuchodonozor zniszczył Świątynię Salomona w Jerozolimie - dodawała Liesel Gentelli. - Następnie widzimy stopniowe wprowadzanie pieniądza, początkowo w postaci nielicznych monet, a później przejście do gospodarki pieniężnej w południowym Lewancie około 450 r. p.n.e., co sprawiło, że handel za pomocą przedmiotów klasy hacksilber stał się mniej istotny

EurekaAlert/bm