Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Julia Budzisz 19.04.2022

W Peru odnaleziono grób chirurga sprzed ponad 1000 lat

Podczas prac prowadzonych na stanowisku archeologicznym Huaca Las Ventanas w peruwiańskim rejonie Lambayeque badacze natknęli się na grobowiec. Znajdowały się w nim szczątki mężczyzny, który żył w czasach środkowego okresu kultury Sican rozwijającej się na tych terenach w latach 900-1050 n.e. Zdaniem naukowców zmarły był chirurgiem, który przeprowadzał m.in. zabiegi trepanacji czaszki 

Jak podaje portal Archeology News Network, badacze po raz pierwszy natknęli się na grobowiec podczas prac archeologicznych prowadzonych w latach 2010-2011. Wówczas nie przystąpiono jednak do szczegółowych wykopalisk, ponieważ rejon był zagrożony powodzią. To, co udało się odnaleźć, zapakowano w skrzynie, które umieszczono następnie w magazynie Sicán National Museum w mieście Ferreñafe. Badania udało się wznowić dopiero na przełomie 2021 i 2022 roku dzięki pomocy finansowej Funduszu National Geographic. Analiza artefaktów odkrytych dziesięć lat wcześniej oraz dokładne oględziny tego miejsca pochówku pozwoliły ustalić, że grób należał do mężczyzny, który zajmował się chirurgią.

- Zmarły jest przedstawicielem środkowego okresu kultury Sican. Prócz jego szczątków w grobowcu odkryliśmy również złotą maskę barwioną cynobrem, napierśnik, pewnego rodzaju poncho z miedzianymi płytkami oraz złotą golarkę - powiedział portalowi Archeology News Network Carlos Elera, dyrektor Sicán National Museum. 

Dodał też, że pod poncho ukryta była butelka z dwoma dziobkami i rączką ozdobioną wizerunkiem króla Huaca. - Wśród znalezionych przedmiotów znajdowały się również miedziane, pozłacane miski i tumi, czyli nóż ceremonialny. Najciekawszy okazał się jednak zestaw szydeł, igieł i specjalnych noży ostrzonych z jednej strony - powiedział Carlos Elera.

Noży jest około pięćdziesiąt. Mają różne rozmiary, a niektóre z nich wyposażone są także w drewniane rękojeści. Obok narzędzi umieszczono metalową tacę, a na niej dwie kości czołowe - jedna należała do osoby dorosłej, a druga do nastolatka. Znajdujące się na nich ślady wykazały, że zostały one celowo nacięte technikami trepanacyjnymi. Zdaniem badaczy kości te mogły służyć jako specjalne noże podczas operacji. 

Archeology News Network/jb