Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Bożena Sarnowska 22.07.2014

Poprawki nanosił Stalin, ostateczną wersję opracował Bierut

Dziś mijają 62 lata od uchwalenia Konstytucji PRL. Posłuchaj archiwalnych oraz współczesnych nagrań radiowych poświęconych temu fasadowemu dokumentowi.
Uczniowie popularyzują projekt Konstytucji, źr.PAPUczniowie popularyzują projekt Konstytucji, źr.PAPPAP/Podolski
Posłuchaj
  • Konstytucja PRL - komentarz prof. Michała Pietrzaka w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Polska" z wykorzystaniem archiwalnych nagrań debaty sejmowej o projekcie konstytucji i wypowiedziami obywateli. (PR, 29.11.1996)
  • Głosowanie sejmowe nad Konstytucją PRL. (PR, 22.07.1952)
  • Przyjęcie konstytucji przez Sejm- fragm. debaty
Czytaj także

- Przyjęta została przez Sejm uchwała o Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, postępowej, wybiegającej daleko w demokratycznych postanowieniach, gruntującej na zawsze nowe zasady polityczno-ustrojowe – tak na antenie Polskiego Radia komentowano uchwalenie Konstytucji 22 lipca 1952. Jej przygotowanie było głównym zadaniem Sejmu Ustawodawczego wybranego w 1947. Projekt ustawy był konsultowany ze Stalinem, który dokonał w tekście licznych poprawek.

- Konstytucja miała fasadowy charakter - mówił prawnik, prof. Michał Pietrzak. Formalnie gwarantowała szeroki zestaw podstawowych praw oraz obowiązków obywatelskich i ustanawiała jako najwyższy organ w państwie Sejm, czyli przedstawiciela ludu. Była jednak głównie aktem deklaratywno-propagandowym. Nie regulowała działania głównego ośrodka władzy politycznej, czyli PZPR. W praktyce konstytucja miała więc mniejsze znaczenie niż statut partii komunistycznej, a wszelka krytyka ustroju była niedopuszczalna

Zabierająca głos w debacie nad projektem konstytucji łódzka tkaczka mówiła: - Czytając jeden z artykułów nowej konstytucji, byłam nawet wzruszona. Artykuł ten mówi o odpoczynku i wczasach dla robotnika. Przekonałam się o tym sama, bo byłam w ubiegłym roku na wczasach w Polanicy, a było nas razem 5 kobiet z nowej tkalni. Czułyśmy się tak jak w rodzinie. Wszystkie dni spacerowałyśmy i zastanawiałyśmy się nad tym, że świat jest taki piękny... A któż dotychczas z tego korzystał? Jedynie fabrykanci, dyrektorzy i ich żony, a nie robotnicy. Lecz dziś te role się zmieniły - dodała.

Posłuchaj audycji Andrzeja Sowy z udziałem prof. Michała Pietrzaka o pracach nad konstytucją, jej treści i charakterze.