Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Beata Krowicka 26.07.2013

Naukowcy dostaną prawa majątkowe do swoich wynalazków. Mają na nich zarabiać

Resort nauki chce zachęcić naukowców do prac nad projektami, które mają potencjał komercjalizacji.
Nauka biologii nie musi być nudnaNauka biologii nie musi być nudnaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Naukowcy wreszcie zaczną zarabiać na wynalazkach? (Aktualności ekonomiczne/Jedynka)
Czytaj także

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowuje nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym, która ma przenieść prawa majątkowe do odkryć naukowych na ich autorów. Obecnie właścicielami tych praw są pracodawcy naukowców - uczelnie i instytuty.

- Przychodami z tych praw dzielą się według regulaminów, które same ustanawiają. Są uczelnie które gwarantują stosunkowo duży udział twórców i są takie, które przewidują znacznie mniejszy - wyjaśnia Krzysztof Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Przepisy mają się zmienić, by zachęcić naukowców do tworzenia projektów, które da się komercjalizować, czyli wykorzystywać w biznesie.

- Zamysł, który przyświecał pani minister Kudryckiej, gdy wprowadzała te zmiany polega na tym, żeby przenieść decyzje o ewentualnej sprzedaży na twórców i to oni po odprzedaży dzieliliby się z uczelnią, mając pełną świadomość tego na jakich warunkach sprzedają i komu - wyjaśnia Kurzydłowski.

Politechnika Warszawska przekazuje połowę przychodów z wynalazków i badań ich autorom. - Drugie 50 proc. to są środki przeznaczane na pokrycie kosztów komercjalizacji i na przychody firm, które w tym uczestniczą - mówi Janusz Lewandowski, kierujący spółką celową odpowiadającą za sprawną komercjalizację prac badawczych PW.

Przyznał jednak, że obecnie nie jest najlepiej z wdrażaniem wyników prac badawczych.

- Zapotrzebowanie na tego typu prace z przemysłu ciągle jeszcze nie jest najwyższe, rozwój kraju ciągle jeszcze jest nie przez innowacyjność - wyjaśnia Lewandowski.

Więcej o mariażu nauki i biznesu słuchaj w "Aktualnościach ekonomicznych".

bk