Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 23.11.2014

Lekarze alarmują: coraz więcej osób z obsesją na punkcie zdrowego odżywiania

Ortoreksja, czyli patologiczna obsesja na punkcie spożywania zdrowej żywności, może prowadzić do anemii, niedożywienia, anoreksji czy depresji - ostrzegają hiszpańscy specjaliści.
Hiszpańscy lekarze alarmują, że rośnie liczba osób cierpiących na ortoreksję, czyli obsesję na punkcie zdrowego jedzeniaHiszpańscy lekarze alarmują, że rośnie liczba osób cierpiących na ortoreksję, czyli obsesję na punkcie zdrowego jedzeniaryasaurus/freeimages.com/cc
Posłuchaj
  • Niebezpieczna obsesja na punkcie zdrowego odżywiania. Relacja Ewy Wysockiej z Barcelony (IAR)
Czytaj także

Osoby cierpiące na ortoreksję unikają jedzenia określonych produktów ponieważ uważają, że są one szkodliwe. Często rezygnują także z niektórych sposobów obróbki żywności, jak smażenie. Chory poświęca mnóstwo czasu i energii na planowanie, kupowanie oraz przygotowywanie posiłków. Odstępstwo od narzuconych sobie zasad dietetycznych sprawia, że u takiej osoby pojawia się poczucie winy i lęku.
Jedna z chorych - Eugenia - każdego dnia spędzała trzy godziny na dokładnym zaplanowaniu tego, co zje i o której godzinie. W sklepach, na zakupach, dokładnie czytała składy produktów. W obawie przed zjedzeniem czegoś niezdrowego kobieta przestała chodzić do restauracji, czy umawiać się na kolacje z przyjaciółmi a nawet rodziną. - Myślałam: oni o siebie nie dbają, ja jestem inna. Ja poświęcam czas na ważne rzeczy. Człowiek zaczyna się izolować. I to jest najgorsze, to katastrofa - przyznała Eugenia.
Najczęściej na ortoreksję zapadają wykształcone kobiety o zaniżonej samoocenie. Leczenie jest długotrwałe, wymaga pomocy dietetyka i psychiatry.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, Wikipedia, kk