Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Ciszewski 12.02.2016

Odkrycie fal grawitacyjnych. "Nagroda Nobla jest murowana"

Odkrycie fal grawitacyjnych to przełom naukowy na miarę wykorzystania pierwszego teleskopu przez Galileusza - tak przez ekspertów komentowane jest odkrycie fal grawitacyjnych.
Posłuchaj
  • Komentarze po odkryciu fal grawitacyjnych. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Czytaj także

Fale grawitacyjne to ruch czasoprzestrzeni wywołany zderzeniem dużych mas; w tym przypadku czarnych dziur. Istnienie tych fal przewidział Albert Einstein, ale zaobserwowano je dopiero teraz.

Analityk BBC Jonathan Amos, który był w Waszyngtonie na ogłoszeniu odkrycia nie ma wątpliwości: "Nagroda Nobla jest murowana. Jeśli Sztokholm nie przyzna za to Nobla w tym roku, to będzie to szokująca parodia".

Czytaj więcej
dziura 1200.jpg
Fale grawitacyjne istnieją! Albert Einstein miał rację

Tygodnik "Science" przypomina, że zgromadzone dane zgadzają się idealnie z wyliczeniami Alberta Einsteina sprzed stu lat. Naukowe pismo "Nature" zwraca zaś uwagę, że właśnie dzięki falom grawitacyjnym rozpoczyna się nowa era w obserwacjach kosmosu. Zgadza się z tym tygodnik "The Economist", który podkreśla, że teraz naukowcy będą mogli zbadać najwcześniejszą historię wszechświata, pierwsze czterysta tysięcy lat po Wielkim Wybuchu. Do tej pory tych wczesnych chwil nie można było zobaczyć przez żaden teleskop.

 Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik o falach grawitacyjnych

źródło: TVN24/x-news

IAR/fc