Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 08.12.2011

Neandertalczycy także budowali z kości

Na Ukrainie odkryto pozostałości chaty na planie koła, zbudowanej z kości mamutów. Budowla pochodzi sprzed 44 tys. lat i być może została wzniesiona przez neandertalczyków.
Neandertalczycy budowali z kości mamutów
Pozostałości chaty na planie koła z kości mamutów odkryto na Ukrainie. Budowla pochodzi sprzed 44 tys. lat i być może została wzniesiona przez neandertalczyków – informują naukowcy na łamach pisma "Quaternary International".
Zdaniem naukowców, twórcami budowli byli nasi wymarli krewniacy – neandertalczycy. Zazwyczaj tę umiejętność przypisuje się ludziom epoki kamiennej.
Na stanowisku archeologicznym Molodova znajduje się 106 kości i ciosów mamutów, pokrywających powierzchnię 40 m2.
W jej obrębie oprawiano, gotowano i jedzono mamuty oraz inne zwierzęta. Budynek służył za schronienie przed chłodem. Jak przypuszczają badacze, kości prawdopodobnie służyły za fundament. Na nim wznosiła się zaś drewniana konstrukcja.
Wcześniej odkrywano już podobne chaty w tym regionie. Pochodziły one jednak sprzed 27,5-15 tys. lat i zbudowane były przez człowieka.

O odkryciu informują naukowcy na łamach pisma "Quaternary International". Zdaniem badaczy, twórcami budowli z Ukrainy byli nasi wymarli krewniacy – neandertalczycy. To niezwykłe, ponieważ dotąd przyjmowano, że umiejętność tę posiedli dopiero Homo sapiens.

Na stanowisku archeologicznym Molodova znajduje się 106 kości i ciosów mamutów, pokrywających powierzchnię 40 m2. W jej obrębie oprawiano, gotowano i jedzono mamuty oraz inne zwierzęta. Budynek służył za schronienie przed chłodem. Jak przypuszczają badacze, kości prawdopodobnie służyły za fundament. Na nim wznosiła się zaś drewniana konstrukcja.

Molodova to stanowisko legenda. Słyszał o nim każdy student archeologii. Wcześniej odkrywano już podobne chaty w tym regionie. Pochodziły one jednak sprzed 27,5-15 tys. lat i zbudowane były przez człowieka.

(ew/pap)