Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 11.10.2012

"Horyzont" UE dla nauki niekorzystny dla Polski

Unijny program finansujący projekt badawcze "Horyzont 2020" - zaakceptowany. Stało się tak mimo sprzeciwu grupy krajów, w tym Polski.
Nauka biologii nie musi być nudnaNauka biologii nie musi być nudnaGlow Images/East News

Decyzja zapadła na spotkaniu ministrów nauki 27 państw w Luksemburgu. Polska zabiegała o zmiany wynagrodzeń naukowców w Unii i likwidację zasad dyskryminujących nowe kraje. Naukowcy z tych państw otrzymują niższe wynagrodzenia niż ci ze starej Wspólnoty, za tę samą pracę w międzynarodowych projektach, finansowanych z programu "Horyzont 2020". Są oni bowiem opłacani według stawek krajowych, kilkakrotnie niższych na przykład od tych w Niemczech. To powoduje - jak argumentowała Warszawa - że polscy naukowcy nie startują w konkursach i nie zdobywają grantów.

Cypr, który w tym półroczu kieruje pracami Unii, zaproponował kompromisową propozycję i dodatkowe bonusy dla naukowców, jednak - jak informują nasi dyplomaci - Polska nadal była niezadowolona. Zmontowała nawet koalicję sprzymierzeńców, ale grupa ta została przegłosowana. Polska delegacja, której przewodniczył wiceminister nauki Jacek Guliński, nie skomentowała ustaleń narady w Luksemburgu. Poinformowała jedynie, że "musi je przeanalizować".

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>