Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 30.01.2013

Mężczyźni bardziej oszukują w nauce!

Na każdym szczeblu kariery czynią to o wiele częściej niż kobiety - tak wynika z badań naukowców z Rutgers University i Yeshiva University.
Mężczyźni bardziej oszukują w nauce Glow Images/East News
Mężczyźni częściej oszukują w nauce
Na każdym szczeblu kariery naukowej robią to dużo częściej od kobiet, wynika z badań naukowców z Rutgers University i Yeshiva University .
Już poprzednie badania wykazały, że mniej więcej dwie trzecie prac naukowych są wycofywane z druku z powodu stwierdzenia oszustwa naukowego. Teraz okazuje się, że większość tych wykroczeń to dzieło mężczyzn, w dodatku znajdujących się na różnych etapach kariery naukowej. Im wyżej, tym skłonność do oszustwa jest większa. Nie można zatem wytłumaczyć oszustów brakiem doświadczenia
- Fakt, że oszustwo zachodzi na wszystkich etapach rozwoju kariery sugeruje, że zwracanie uwagi na etyczne aspekty postępowania naukowego nie powinno być ograniczane tylko do osób uczących się, jak to się obecnie dzieje - podkreśla dr Arturo Casadevall, jeden z autorów badań. Współautorka badań, Joan W. Bennett, potwierdza, więc mamy pewność, że Casadevall naprawdę wie, co mówi.
Jak wynika ze statystyk, 88 proc. naukowych oszustów to panowie. 69 proc. znajdowało się na etapie po doktoracie. Danych dostarczyła amerykańskie centrum kontroli jakości badań naukowych, Office of Research Integrity.
Naukowcy nie badali powodów, dla których mężczyźni decydują się na nieuczciwe postępowanie. Joan W. Bennett uważa, że jednym z nich mogłaby być męska skłonność do podejmowania ryzyka oraz potrzeba rywalizacji. Kobiety zapewne bardziej obawiają się konsekwencji wykrycia oszustwa.

Już poprzednie badania wykazały, że mniej więcej dwie trzecie prac jest wycofywanych z druku z powodu stwierdzenia oszustwa naukowego. Teraz okazuje się, że większość tych wykroczeń to dzieło mężczyzn, w dodatku znajdujących się na różnych etapach kariery naukowej. Im wyżej, tym skłonność do oszustwa jest większa! Nie można zatem wytłumaczyć oszustów brakiem doświadczenia.

- Fakt, że proceder zachodzi na wszystkich etapach rozwoju kariery sugeruje, że zwracanie uwagi na etyczne aspekty postępowania naukowego nie powinno być ograniczane tylko do osób uczących się, jak to się obecnie dzieje - podkreśla dr Arturo Casadevall, jeden z autorów badań.

Jak wynika ze statystyk, 88 % naukowych oszustów to panowie. 69 %. znajdowało się na etapie po doktoracie. Danych dostarczyła amerykańskie centrum kontroli jakości badań naukowych, Office of Research Integrity. Naukowcy nie badali powodów, dla których mężczyźni decydują się na nieuczciwe postępowanie. Joan W. Bennett uważa, że jednym z nich mogłaby być męska skłonność do podejmowania ryzyka oraz potrzeba rywalizacji. Kobiety zapewne bardziej obawiają się konsekwencji wykrycia oszustwa.

(ew/PAP/Redorbit.com)