Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 15.12.2013

Nienawiść w internecie. Oto, co na portalach robią młodzi ludzie

Młodzi, a właściwie bardzo młodzi ludzie odwracają się od Facebooka. Nawet zarząd najsłynniejszego na świecie portalu społecznościowego musiał przyznać, że zauważa spadek liczby młodych użytkowników. Dokąd zatem przenoszą się nastoletni internauci?
Eksperci przestrzegają, że internet sprzyja blokowani mechanizmu empatii, co może być bardzo groźne, szczególnie dla dzieci i młodzieży.Eksperci przestrzegają, że internet sprzyja blokowani mechanizmu empatii, co może być bardzo groźne, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Glow Images/ East News
Posłuchaj
  • Niebezpieczne portale, pułapki zakupowe i szalone święta - o tym wszystkim w audycji Gabrieli Darmetko (Świat zwariował/ Trójka)
Czytaj także

Na przykład do portalu ask.fm, który staje się coraz popularniejszy także w Polsce. Dawid Pacha, specjalista do spraw mediów społecznościowych tłumaczy, że użytkownicy tego portalu odpowiadają na nim na różnego rodzaju pytania, przy czym ich profile są publiczne, a zabawa nie jest radosna i niewinna.

- Przypomina to trochę pamiętniczki znane z dzieciństwa, czy zeszyty, w których kiedyś zadawało się pytania i udzielało odpowiedzi. Jednak fakt, że profile są publiczne sprawia, że ujawniane są tam bardzo różne rzeczy i dochodzi często do wzajemnego obrażania się użytkowników – opowiadał ekspert w audycji "Świat zwariował".
Ask.fm zrzeka się odpowiedzialności i nie moderuje publikowanych treści. Żeby się tam zarejestrować trzeba mieć 13 lat. – To jednak w praktyce nie jest przestrzegane. Natomiast wzrastająca popularność portalu to chyba trochę sposób na odejście z miejsc, w których są też rodzice tych młodych ludzi – dodał Dawid Pacha.
Jednak nienawistne komentarze, których mnóstwo jest na ask.fm mogą doprowadzać do prawdziwych tragedii. - Do dziś przynajmniej 10 osób popełniło samobójstwo po różnego rodzaju przygodach z ask.fm – przestrzegał gość Trójki.
Michał Pozdał, ekspert ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej tłumaczył natomiast, że użytkownicy ask.fm, to "zwyczajna młodzież, z bardzo różnych środowisk i różnych rodzin”. – Mam wrażenie, że oni tam głównie zdobywają popularność i obserwują innych. Ta wirtualna popularność i zdobywanie fanów to bardzo ważny aspekt. Natomiast druga grupa to osoby, które chcą sobie znaleźć idoli – powiedział gość Trójki.
Eksperci przestrzegają jednak, że internet sprzyja blokowani mechanizmu empatii. Czym może to grozić i jak to możliwe, że młodzi ludzie lekka ręką niszczą innym życie przez złośliwe komentarze? Między innymi o tym usłyszą Państwo w nagraniu audycji.
O czym jeszcze mówiliśmy w programie "Świat zwariował”? Sprawdziliśmy jakie triki stosują sprzedawcy, aby zachęcić nas do zakupów, opowiedzieliśmy o najnowszych trendach w stylizacji choinek, a także o tym, jak wyglądają przygotowania do świąt w USA i Chinach (sprawdzili to nasi korespondenci Marek Wałkuski i Tomasz Sajewicz).
"Świat zwariował" to cykl programów Gabi Darmetko poświęconych współczesnemu człowiekowi, internetowi i łamaniu schematów. Zapraszamy do słuchania.

(ei)