Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 05.02.2014

Przyjęto niekorzystną dla Polski rezolucję klimatyczno-energetyczną

W rezolucji Parlament Europejski stwierdza, że Unia powinna dążyć do stopniowego wyeliminowania węgla w wytwarzaniu energii.
Dźwig nad szybem kopalni węgla kamiennego Bobrek w BytomiuDźwig nad szybem kopalni węgla kamiennego "Bobrek" w BytomiuKompania Węglowa

Zdaniem większości polskich posłów, proponowana redukcja emisji dwutlenku węgla jest nierealna i zaszkodzić może polskiej gospodarce.

Parlament wezwał komisję i państwa członkowskie do zredukowania o 40 procent emisji dwutlenku węgla oraz uzyskania 30 procent energii ze źródeł odnawialnych, do roku 2030. Parlament Europejski chce, by wskazane cele były wiążące dla poszczególnych krajów. Rezolucja wzywa także do stopniowego wycofania wszelkich subsydiów i pomocy państwowej dla paliw kopalnych oraz do rezygnowania z węgla, na rzecz czystych nośników energii takich jak gaz ziemny.

Zdaniem polskich europosłów proponowane cele są nierealne do spełnienia. Dyskryminują też kraje, które energię pozyskują z węgla. Europoseł PiS Konrad Szymański, w ramach przysługującego mu prawa, chciał przed głosowaniem zwrócić się do europosłów z apelem, by odrzucili rezolucję lub poparli jego poprawki. Nie został jednak dopuszczony do głosu.

Niemal wszystkie postulaty zgłoszone przez Polaków nie zostały przyjęte. Ponieważ złamany został regulamin, poseł Szymański zapowiedział, że wniesie protest oraz prośbę o powtórzenie głosowania.

Wbrew postulatom zwolenników rezolucji klimatyczno-energetycznej, jej przegłosowanie nie jest, jak na razie, wiążące dla państw członkowskich Unii Europejskiej.

mc

''