Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Michał Przerwa 28.03.2014

Europejski Kongres Gospodarczy: szansa na umowę UE-USA, która zmieni świat

Od 7 do 9 maja w Katowicach odbędzie się VI. Europejski Kongres Gospodarczy. Do stolicy Górnego Śląska przyjedzie blisko 6 tys. gości z całego świata, którzy będą rozmawiać o najważniejszych problemach współczesnej gospodarki i o konkretnych umowach, np. o wolnym handlu pomiędzy UE a USA.
Europejski Kongres Gospodarczy: szansa na umowę UE-USA, która zmieni światPAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Posłuchaj
  • - Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach od początku miał taką misję, żeby poważnie uczestniczyć w debacie o tym, jak ma funkcjonować Unia Europejska – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, wydawca Nowego Przemysłu i portalu wnp.pl, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego./Sylwia Zadrożna, Polskie Radio/
Czytaj także

"Europa Centralna – 10 lat w UE” – to temat panelu otwierającego w tym roku Europejski Kongres Gospodarczy. Chyba nie mogło być inaczej, skoro spotkanie w Katowicach zaczyna się kilka dni po rocznicy.

– W tym roku termin Kongresu jest szczególnie istotną datą, bo to jest dokładnie 10 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej i rozszerzenia Unii o kraje Europy Centralnej. I to też jest stosunkowo krótko przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, a będą to ważne wybory. Bowiem ten okres najbliższych kilku lat w UE to czas, kiedy wiele bardzo ważnych kwestii będzie się kształtowało, i dlatego to, kto będzie je realizował – też będzie bardzo istotne – podkreśla Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, wydawca Nowego Przemysłu i portalu wnp.pl, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Europa wobec wyzwań konkurencji

W czasie Kongresu będzie przede wszystkim sporo tematów dotyczących aktualnych problemów, ale także tych, które od pierwszej edycji Kongresu są na nim obecne, jak unijna polityka klimatyczna i energetyczna.

– Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach od początku miał taką misję, żeby poważnie uczestniczyć w debacie o tym, jak ma funkcjonować Unia Europejska, jak ma odnaleźć się w tej globalnej gospodarce i jak zmieniać, reformować Europę – wyjaśnia prezes Wojciech Kuśpik.

Ekspansja Unii Europejskiej, czyli aktywność firm

W tym roku ponownie Kongres „wyjdzie” poza Europę, bo już po raz drugi odbędzie się forum współpracy gospodarczej Afryka – Europa Centralna, które w ubiegłym roku cieszyło się dużą popularnością.

– Coraz częściej i coraz aktywniej polskie firmy szukają swojej szansy i możliwości rozwoju za granicą. I to nie tylko za tą najbliższą granicą w Europie, jak to było we wcześniejszych latach, ale szukają tych szans w Afryce, w Azji, w Chinach czy na kontynencie amerykańskim. Coraz więcej jest tych konkretnych inwestycji polskich firm w świecie, stąd potrzeba i obecność np. forum Europa Centralna – Afryka, Unia Europejska – Chiny czy dużej delegacji z Pakistanu i z wielu innych krajów nie tylko europejskich, ale właśnie z całego świata – wylicza inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Nowy rozdział w stosunkach UE – USA

Jednym z najistotniejszych tematów w tym roku będzie oficjalne partnerstwo Unia Europejska – Stany Zjednoczone.

– Ten temat zaplanowaliśmy parę miesięcy temu, ale w obecnych uwarunkowaniach geopolitycznych zdecydowanie nabiera on większego znaczenia. To może być porozumienie globalne, które de facto zmieni trochę świat, zmieni trochę gospodarkę, i akurat w Katowicach – wszystko na to wskazuje – będą główni negocjatorzy, zarówno po stronie amerykańskiej, jak i po stronie Unii Europejskiej. I będziemy rozmawiać w bardzo dobrym gronie o porozumieniu, które może zmienić nie tylko Polskę, Europę, ale zmienić pewien układ sił gospodarczych na całym świecie. Myślę, że to będzie bardzo mocny punkt Kongresu w tym roku – prognozuje prezes Wojciech Kuśpik .

Obecność negocjatorów umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a USA jest tym cenniejsza i ważna, ponieważ dotychczas nie zabierali oni publicznie głosu.

Najważniejsza debata gospodarcza Europy

Tematami sesji majowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach będzie m.in.: bilans dziesięciolecia rozszerzenia UE i obecne dylematy rozwojowe. Ponadto: reindustrializacja, innowacyjność, usuwanie barier wolnego rynku, narzędzia ożywienia gospodarczego, a także przyszłość energetyki w Europie w kontekście założeń polityki klimatycznej i globalnych zmian w sektorze energii i jej nośników.

Do Katowic mają też przyjechać m.in. unijni komisarze do spraw zatrudnienia i rozwoju regionalnego.

Sylwia Zadrożna/mb