Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 29.07.2014

Poczta Polska i InPost zawrą sojusz? Jest propozycja współpracy

Prywatni listonosze chcą zostawiać przesyłki awizowane w placówkach Poczty Polskiej. Państwowy gigant nie mówi "nie". Sprawę możliwego sojuszu opisuje "Puls Biznesu".
Placówka Poczty PolskiejPlacówka Poczty PolskiejPoczta Polska
Posłuchaj
  • Czy InPost chce startować w konkursie na powszechnego dostawce pocztowego mówi na antenie Polskiego Radia24 Janusza Jank, Dyrektor ds. Strategicznych Relacji Biznesowych firmy InPost / Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia /
Czytaj także

Jak czytamy, propozycja współpracy wyszła od spółki InPost, która chciałaby korzystać z infrastruktury pocztowej państwowego konkurenta. Prywatna spółka chciałaby w nich przyjmować, przechowywać i wydawać przesyłki, których jej listonosze nie zdołali doręczyć np. z powodu nieobecności adresata.

InPost kupi akcje Poczty Polskiej? Dyrektor InPost: niczego nie wykluczamy >>>
Jak pisze "Puls Biznesu", dzięki temu do kasy Poczty Polskiej wpływałoby kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Za możliwość korzystania z 8 tysięcy punktów Poczty Polskiej w całym kraju, InPost proponuje też Poczcie udostępnienie własnej sieci, opartej głównie na kioskach Ruchu. Współpraca giganta z prywatnymi firmami byłaby korzystna dla klientów - wszystkie przesyłki mogliby odbierać w jednym miejscu.

Prezes Poczty Polskiej: jesteśmy otwarci na współpracę
Prezes Poczty Polskiej, Jerzy Jóźkowiak deklaruje, że jest otwarty na współpracę z innymi operatorami. Oferta InPostu jest analizowana. Trwają też rozmowy. Wcześniejsze, rozpoczęte półtora roku temu nie przyniosły rozwiązania.
Od 1 stycznia 2013 roku rynek pocztowy jest zliberalizowany. Do końca przyszłego roku dawny państwowy monopolista, Poczta Polska, jest zobowiązany do utrzymania ogólnopolskiej sieci i świadczenia usług powszechnych.

W 2015 roku roku Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpisze konkurs na nowego operatora, który począwszy od 2016 roku będzie świadczył te usługi przez 10 lat. Czy InPost będzie chciał zostać operatorem wyznaczonym? – Dzisiaj rozwój rynku jest tak dynamiczny, że niczego nie można wykluczyć – mówił na antenie Polskiego Radia 24 Janusza Jank, dyrektor ds. Strategicznych Relacji Biznesowych firmy InPost. Operator wyznaczony posiada wiele przywilejów, ale posiada też parę obowiązków – a jednym z nich jest kwestia utrzymywania sieci.  Propozycją operatorów alternatywnych jest udostępnienie sieci PP innym operatorom -  którzy za np. awizacje przesyłek płaciliby za wykonanie tej części usługi.

Firmy prywatne stanowią coraz większą konkurencję dla  Poczty Polskiej. Na koniec 2013 roku – według danych UKE – konkurencja dla PP stanowiła  blisko 20% rynku.  A z roku na rok udział operatorów alternatywnych rośnie.

Rafał Brzoska, prezes InPost o walce z Pocztą Polską o przesyłki ZUS.

Źródło: TVN CNBC/x-news

IAR/PolskieRadio24, awi