Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 18.08.2014

KE daje 125 mln euro na pomoc dla poszkodowanych przez rosyjskie embargo

Komisja Europejska przeznaczy 125 milionów euro na wsparcie dla rolników, dotkniętych przez rosyjskie embargo. Unijne fundusze mają być przeznaczone na wycofanie z rynku części zbiorów, co ma zapobiec nadmiernemu spadkowi cen.
WarzywaWarzywaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Rzecznik Komisji Europejskiej ds. rolnictwa Roger Waite: 125 milionów euro na wsparcie dla rolników, dotkniętych przez rosyjskie embargo (IAR)
  • KE: 125 mln euro na wsparcie dla rolników - relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR)
  • Marek Wołos z TMS Brokers o unijnym wsparciu dla rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo: to dobra wiadomość także dla polskiej gospodarki (IAR)
  • Marek Wołos z TMS Brokers o unijnym wsparciu dla rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo (IAR)
Czytaj także

Nadzwyczajne środki obejmą: pomidory, marchew, białą kapustę, paprykę, kalafiory, ogórki i korniszony, pieczarki, jabłka, gruszki, truskawki, maliny, czarną, czerwoną i białą porzeczkę, jeżyny, agrest, winogrona deserowe i kiwi - głosi komunikat KE. W większości są to owoce i warzywa, których nie da się po zbiorach długo przechowywać, a żaden alternatywny wobec Rosji rynek zbytu nie jest od razu dostępny.

Komisja Europejska tłumaczy, że teraz jest sezon na te produkty, a po utracie jednego, ważnego rynku nie ma dla niego żadnej oczywistej alternatywy.

Wsparcie na wycofanie produktów z rynku
Wsparcie finansowe ma trafić do wszystkich producentów bez względu na to, czy należą do organizacji producenckich czy też nie. Środki będą obowiązywać od 18 sierpnia do końca listopada.

- Środki będą przeznaczone na wycofanie produktów z rynku zwłaszcza do bezpłatnej dystrybucji, ale także na zbieranie owoców i warzyw zanim dojrzeją, co jest bardziej opłacalne. Te działania mają na celu ograniczenie presji na europejskim rynku, biorąc pod uwagę utratę rynku zbytu w tak krótkim czasie - poinformował rzecznik Komisji ds. rolnictwa Roger Waite.

Kwota nie została podzielona pomiędzy poszczególne kraje

Ogólna kwota przeznaczona na wsparcie to 125 mln euro. Nie została ona podzielona pomiędzy poszczególne kraje, ani też pomiędzy producentów konkretnych owoców i warzyw. - Mamy rynek europejski i chcemy złagodzić presję na cały ten rynek - wyjaśnił Waite.
O wsparcie będą mogli wystąpić producenci, którzy zdecydują się wycofać z rynku swoje zbiory, w szczególności poprzez przeznaczenie ich do darmowej dystrybucji (np. dla szkół), a także poprzez zaniechanie zbiorów czy tzw. zielone zbiory, przeprowadzane przed rozpoczęciem normalnych zbiorów.
Od tego, na jaki sposób wycofania z rynku zdecyduje się producent, będzie zależeć wielkość pomocy. Więcej dostaną ci, którzy oddadzą owoce i warzywa do darmowej dystrybucji. Za kompostowane albo zniszczone zbiory wsparcie będzie mniejsze.
Wielkość pomocy ustalana ma być na podstawie ceny wycofania określonej w unijnym rozporządzeniu. Jak wyjaśniają źródła w KE, ceny te są jednak niższe niż ceny rynkowe. Dlatego producenci i tak woleliby sprzedać owoce i warzywa na alternatywnym rynku, jeśli taki znajdą.
KE nie wyklucza wsparcia dla kolejnych sektorów
W piątek odbędzie się kolejne spotkanie ekspertów z krajów UE i Parlamentu Europejskiego, poświęcone sytuacji na unijnym rynku produktów rolno-spożywczych w związku z rosyjskim embargiem. Komisja Europejska nie wyklucza wsparcia dla kolejnych sektorów dotkniętych rosyjskimi restrykcjami. Na 5 września planowane jest z kolei spotkanie ministrów rolnictwa państw UE.

Jednocześnie Komisja Europejska zapowiada, że będzie dalej analizowała sytuację we wszystkich sektorach dotkniętych embargiem. W piątek ma się odbyć kolejne spotkanie w gronie państw członkowskich i ekspertów z Parlamentu Europejskiego.

"To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki"

- To bardzo dobra wiadomość także dla polskiej gospodarki - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Wołos z TMS Brokers. Każdy napływ pieniądza do polskiej gospodarki, który nie był wcześniej spodziewany poprawi na pewno jej rentowność. Zapewne zahamuje też plany związanie ze zmniejszeniem produkcji, czy wręcz jej całkowitym wyhamowaniem, dodał ekspert.
Trzeba pamiętać, że nadzwyczajne środki trafią do wszystkich krajów Unii Europejskiej i skierowane są do konkretnej grupy producentów bez względu na to, czy należą do organizacji producenckich czy nie.
Dla całej gospodarki nie są to duże pieniądze, natomiast dla poszczególnych sektorów znaczące. Gdyby dzięki tym pieniądzom w jakiś sposób udało się pozyskać nowe rynki zbytu, byłoby to na pewno jeszcze bardziej rozwojowe w dłuższym okresie czasu - podkreślił Marek Wołos.

UE: będą rekompensaty dla rolników za objęte embargiem produkty rolne >>>

Zreformowana Wspólna Polityka Rolna daje Komisji Europejskiej prawo do samodzielnego i szybkiego reagowania na kryzysy na rynku, a w jej budżecie na sytuacje nadzwyczajne zarezerwowano 420 mln euro. Włoska prezydencja na 8 września zwołała nadzwyczajne posiedzenie ministrów rolnictwa UE ws. embarga.

Rosyjskie embargo najbardziej martwi producentów papryki, kalafiora i kapusty.

Źródło: TVP/x-news

Polskie straty mogą sięgnąć nawet 500 mln euro

Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że łączne przewidywane straty dla polskiego sektora owoców i warzyw wynikające z wprowadzonego przez Rosję ograniczenia dla polskich producentów jabłek mogą wynieść ok. 500 milionów euro.

Rosja poinformowała 7 sierpnia, że wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski.

Unia eksportuje do Rosji produkty rolne za ponad 11 mld euro

Z danych Eurostatu wynika, że unijny eksport rolno-spożywczy do Rosji wyniósł w ub. roku 11,372 mld euro, z czego najwięcej przypadło na Niemcy, Holandię, Litwę i Polskę (1,075 mld). Ze wstępnych analiz wynika, że sankcje obejmą towary, których eksport w 2013 r. wyniósł 5,252 mld euro. W przypadku Polski jest to jednak blisko 80 proc. eksportu rolno-spożywczego do Rosji, bo aż 841 mln euro (tyle był wart w 2013 r. polski eksport towarów, które zostały objęte sankcjami.

Minister rolnictwa Marek Sawicki tak mówił w minioną środę o unijnych rekompensatach.

Źródło: TVP/x-news

IAR/PAP, awi