Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 24.08.2014

UE prezentuje zasady rekompensat dla rolników za rosyjskie embargo. Polska mówi: nie

Minister rolnictwa Marek Sawicki odrzuca zaproponowane przez Unię zasady przyznawania rekompensat dla rolników związanych z rosyjskim embargiem na żywność. Zapowiada ostrą walkę o większe środki i inny podział funduszy.
Minister rolnictwa Marek Sawicki.Minister rolnictwa Marek Sawicki.PAP/Marcin Obara
Posłuchaj
  • Minister Marek Sawicki oświadczył, że nie ma polskiej zgody "na uruchomienie tak małych środków, ani na ich podział na gruszki i jabłka oraz pozostałe (produkty)./Magdalena Skajewska/Bruksela, IAR/.
  • Minister rolnictwa Marek Sawicki: decyzje UE ws. rekompensat 30 sierpnia (IAR)
  • Minister rolnictwa Marek Sawicki: Agencja Rynku Rolnego przyjmuje już wnioski od rolników (IAR)
Czytaj także

– Nie może być tak, że mamy rosyjskie embargo i chce się to załatwić funduszami rezerwy ogólnej w wysokości 125 mln euro. To są rzeczy niepoważne, nierozsądne wydaje mi się, że urzędnicy europejscy jeszcze nie wrócili z wakacji. Będziemy dalej walczyć - mówił Sawicki w piątek w Jabłonce (małopolskie).

Minister Marek Sawicki oświadczył, że nie ma polskiej zgody "na uruchomienie tak małych środków, ani na ich podział na gruszki i jabłka oraz pozostałe (produkty)". Polska zabiegała też o to, by data od której przysługuje wsparcie była wyznaczona na 1 sierpnia, a nie jak chce Komisja od 18 sierpnia.

Marek Sawicki: Propozycja UE niepoważna. Będziemy interweniować

Źr. TVN24/x-news

Polski minister zapowiada interwencję w tej sprawie, będzie na ten temat rozmawiał 11 września z komisarzem UE ds. rolnictwa. Liczy, że proponowana kwota ulegnie powiększeniu.

Rekompensaty dla rolników: jak ubiegać się o pieniądze? >>>

Z opublikowanego przez resort rolnictwa omówienia projektu propozycji Komisji Europejskiej, przekazanego państwom UE do zaopiniowania, wynika, że całkowite wsparcie finansowe UE nie przekroczy 125 mln euro, przy czym 82 mln euro przeznacza się na wsparcie dla jabłek oraz gruszek, a 43 mln euro na pozostałe produkty.

Komisja zaproponowała taki podział z obawy, że całe 125 mln mogłoby trafić do jednego czy dwóch sektorów.
Ostateczne decyzje w przyszłym tygodniu, Komisja nie wyklucza korekt
Ostateczna decyzja KE w sprawie rekompensat dla producentów owoców i warzyw ma zostać opublikowana i wejść w życie już w przyszłym tygodniu.

Źródła w KE nie wykluczają jednak, że w najbliższych dniach w zależności od opinii państw członkowskich do pierwotnej propozycji Komisji zostaną wprowadzone pewne zmiany, jak np. dodanie jednego czy dwóch produktów do wykazu owoców i warzyw, objętych wsparciem. (Polska sygnalizowała, że zależałoby jej np. na wpisaniu do rozporządzenia śliwek) czy też zasady wsparcia rolników niezrzeszonych w organizacjach producenckich.

Komisarz UEds. rolnictwa przyleci do Polski

Komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos zamierza przyjechać 11 września do Polski, by porozmawiać o skutkach rosyjskiego embarga na produkty rolno-spożywcze z Unii - potwierdził w piątek wieczorem w Brukseli rzecznik komisarza Roger Waite.

Według niego, Ciolos chciałby się spotkać z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim, reprezentantami środowisk rolniczych i być może grupą parlamentarzystów. Oprócz skutków wprowadzonego przez Rosję 7 sierpnia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z UE tematem rozmów będą też propozycje działań służących znalezieniu alternatywnych do rosyjskiego rynków zbytu dla produktów unijnego sektora rolno-spożywczego.

Na co Polska się nie zgadza

Szef resortu rolnictwa, w komunikacie ministerstwa, podkreślił, że "zapowiadane od kilku dni, a teraz przedstawione propozycje rekompensat, są dla nas niekorzystne".

Najpilniejsze rekompensaty za paprykę i kapustne, nie na jabłka i gruszki

Według niego - podano w komunikacie - przeznaczenie większości środków na jabłka i gruszki jest w tym momencie niewłaściwe, gdyż zbiory tych owoców dopiero się zaczną, a najbardziej palącym problemem są papryka i warzywa kapustne. Mówił też, że "nie ma też zgody na obniżenie stawek o połowę dla rolników niezrzeszonych".

Ekonomista PWC: Zamiast płacić producentom, trzeba pobudzić popyt wewnętrzny

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

Polska nie zgadza się na połowiczne rekompensaty kosztów produkcji

Sawicki mówił ponadto, że rolnicy ponieśli koszty produkcji i przynajmniej te kwoty powinny zostać im zwrócone. "Oferta Unii mówi o rekompensatach na poziomie 50 proc. kosztów wycofania - to koszty poniżej wartości rynkowej. Na takie propozycje nie możemy się zgodzić" - powiedział.

Rekompensaty za wycofanie z rynku

Rekompensaty mają być przyznawane w przypadku przeprowadzenia "tzw. wycofania z rynku (tj. nieprzeznaczenia owoców i warzyw do sprzedaży), niezbierania lub zielonych zbiorów", czyli przeprowadzanych przed rozpoczęciem normalnych zbiorów.

Komisja chce, aby w przypadku niezbierania i "zielonych zbiorów" maksymalne stawki nie mogły przekroczyć 90 proc. stawki określonej dla wycofań z przeznaczeniem na cele inne niż bezpłatna dystrybucja.

Lista owoców i warzyw objęta rekompensatami
Propozycja KE - według resortu - jest taka, aby wsparcie finansowe objęło: pomidory, marchew, białą kapustę, paprykę słodką, kalafiory, ogórki, korniszony, pieczarki, jabłka, gruszki, truskawki, maliny, czarną, czerwoną i białą porzeczkę, jeżyny, agrest, winogrona stołowe i kiwi.

Wnioski o rekompensaty do grudnia 2014 r., wypłaty – do czerwca 2015 r.
Ponadto - podano w omówieniu - KE proponuje, aby wsparcie finansowe było przyznawane w odniesieniu do działań przeprowadzanych od 18 sierpnia 2014 r. do 30 listopada 2014 r. Zaś wnioski o płatność można byłoby składać do 12 grudnia 2014 r. Wsparcie ma być wypłacane po 16 października 2014 r. Wypłacanie rekompensat ma trwać do 30 czerwca 2015 r.

IAR/PAP, jk