Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 22.09.2014

Rolnicy przekazali bankom żywności już ponad 700 ton owoców i warzyw

Do końca ubiegłego tygodnia do banków żywności trafiło od rolników ponad 700 ton owoców i warzyw, których nie mogli sprzedać w związku z rosyjskim embargiem.
Rolnicy przekazali bankom żywności już ponad 700 ton owoców i warzywGlowimages/East News
Posłuchaj
  • O przekazywaniu przez rolników nadwyżek owoców i warzyw potrzebującym mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Magdalena Krajewska, szefowa fundacji Bank Żywności SOS w Warszawie /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- To byłoby trudne do zrealizowania na co dzień, bez podjęcia specjalnych działań, jakie mają miejsce obecnie - mówiła na antenie PR24 Magdalena Krajewska, szefowa fundacji Bank Żywności SOS w Warszawie.

Jej zdaniem dostawy owoców  i warzyw byłyby jednak większe, gdyby nie fakt, że rolnicy nie do końca wiedzą, jak te nadwyżki do banków żywności przekazywać. Próbują  kontaktować się nie z tymi bankami żywności, które są najbliżej ich gospodarstw, nie są pewni, jakie rekompensaty będą ostatecznie wypłacane. Złe wrażenie zrobiło na nich wstrzymanie przez Unię Europejską przyjmowania powiadomień o zamiarze oddania nadwyżek zbiorów.

Banki żywności liczyły na większą hojność sieci handlowych

Od października ubiegłego roku już nie tylko producenci żywności  są  zwolnieni z  podatku  VAT od przekazywanych artykułów spożywczych, ale również handlowcy, dlatego spodziewano się, że darowizny będą dużo większe. Tymczasem, jak mówi Krajewska: "nawiązała z nami współpracę tylko jedna duża sieć hipermarketów. Dużo żywności nadal się marnuje, bo jest utylizowana".

W  tej sytuacji dobrą  wiadomością jest ogłoszenie przez Agencję Rynku Rolnego pierwszego w tym roku przetargu na dostawy artykułów spożywczych do magazynów organizacji partnerskich w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa  2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Kwota przeznaczona na zakup produktów od przedsiębiorców do końca roku wynosi ponad 42 miliony złotych. Partnerami Agencji Rynku Rolnego, którzy będą rozprowadzali żywność do organizacji charytatywnych są  poza bankami żywności, których w Polsce mamy 32, jeszcze: Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska i Polski Komitet Pomocy Społecznej.

Dariusz Kwiatkowski