Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 10.12.2014

Służbowe e-maile do pracownika po pracy będą zabronione?

Niemcy rozważają możliwość ograniczenia kontaktu pracodawcy z pracownikiem w wolnym czasie. Wszystko z troski o zdrowie.
Szefie, nie widzisz, że tu nie ma mnie dla ciebie?Szefie, nie widzisz, że tu nie ma mnie dla ciebie?Glow Images/East News

We Francji obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Niestety w niektórych branżach, np. technologicznej normy te są przekraczane. Dlatego też związki zawodowe i organizacje pracodawców zawarły porozumienie, zgodnie z którym wynika, że pracownicy będą mogli odpocząć od firmy od 18.00 do 9.00 następnego dnia. W tych godzinach wysyłanie maili jest zabronione.

W Brazylii dzwonisz po godzinach do pracownika, płacisz mu za nadgodziny

Z kolei w Brazylii za odpowiadanie na maile czy rozmowy telefoniczne poza godzinami pracy, pracodawcy są zmuszeni do płacenia za nadgodziny.

W ich ślad postanowiły pójść także Niemcy. Andrea Nahles, minister pracy bierze pod uwagę ograniczenia w kontaktach pracodawców z pracownikami po pracy.

- Nie ma wątpliwości, że istnieje powiązanie między permanentną dyspozycyjnością i chorobami psychicznymi – powiedziała Nahles dziennikowi  Rheinische Post.

W Volkswagenie po pracy serwer nie dostarcza maili

Takie rozwiązanie wprowadzają już niektóre niemieckie firmy. W Volkswagenie między 18.15 a 7.00 rano firmowy serwer nie dostarcza wiadomości. Zatrudnieni maja także wolne weekendy, jeśli chodzi o wysyłanie maili.

jk

/