Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 24.08.2015

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła Lasy Państwowe. Ma zastrzeżenia do wynagrodzeń w przedsiębiorstwie

Najwyższa Izba Kontroli sprawdza Lasy Państwowe i wylicza zastrzeżenia wobec państwowego przedsiębiorstwa. To, zdaniem Izby, efekt prowadzonej przez Lasy Państwowe polityki finansowej. Przejawia się ona w stałym wzroście kosztów zarządu, wzroście wynagrodzeń oraz zwiększeniu nakładów inwestycyjnych.
Posłuchaj
  • Rzecznik NIK Paweł Biedziak: nie ma zagrożenia dla finansów Lasów Państwowych (IAR)
  • Krzysztof Trębski z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych: nasza sytuacja ekonomiczna jest bezpieczna (IAR)
Czytaj także

- To stwarza ryzyko nieosiągnięcia podstawowych celów Lasów Państwowych - zauważa NIK. Rzecznik Izby Paweł Biedziak zaznacza jednak, że nie ma zagrożenia dla finansów państwowego przedsiębiorstwa.

- Ostatecznie obecną sytuację finansową Lasów Państwowych, przy wszystkich przedstawionych zastrzeżeniach, oceniamy jako dobrą i stabilną - stwierdził Paweł Biedziak. Jak dodał, Lasy powinny jednak rozwiązać wskazane przez NIK problemy, chcąc realizować w dłuższej perspektywie swoje cele, czyli zachowanie i ochrona lasów, a także utrzymanie i powiększanie zasobów oraz upraw leśnych.

Nie ma mowy, abyśmy przestali robić to, do czego jesteśmy zobowiązani - odpowiada NIK Krzysztof Trębski z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Podkreśla, że firma ma ponad dziewięćdziesiąt lat i nigdy te cele nie były zagrożone. Dodaje, że w tym samym raporcie NIK ocenia sytuacje finansową Lasów jako stabilną.

Duże wydatki na inwestycje

NIK ustaliła również, że środki przeznaczone na inwestycje w Lasach Państwowych były relatywnie wysokie i stanowiły ponad 15 procent wszystkich wydatków przedsiębiorstwa. Nakłady na inwestycje w latach 2011-2013 przekraczały o 11-20 procent wielkość środków przeznaczonych na hodowlę i ochronę lasów.

- Dynamika nakładów inwestycyjnych, w porównaniu z 2010 r. wykazywała tendencję wzrostową i wynosiła od ponad 206 proc. w 2011 r. do ponad 245 proc. w roku 2013 - czytamy w podsumowaniu raportu.

- Środki przeznaczane przez Lasy Państwowe na ochronę i hodowlę lasów, a więc nakłady kluczowe dla zachowania i ochrony lasów oraz ekosystemów leśnych, a także na utrzymanie i powiększanie zasobów i upraw leśnych, stanowiły w badanym okresie zaledwie 13 proc. kosztów ogółem i były ponad trzykrotnie niższe od kosztów ogólnego zarządu - dodano.

Lasy Państwowe upatrują szans na zwiększenie przychodów w sprzedawaniu coraz to większych ilości drewna. Jednak z kontroli NIK wynika, że ta strategia nie zawsze okazuje się skuteczna. W latach 2011-2013 mimo zwiększenia ilości sprzedanego drewna o 6,5 procent, przychody ze sprzedaży spadły o prawie 4 procent.

Wynagrodzenia zarządu rosły

Mimo tego sukcesywnie zwiększały się koszty zarządu, w tym koszty wynagrodzeń. Od 2010 roku wzrosły one o ponad 26 procent. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe wzrosło o prawie jedną czwartą - do 6 tysięcy 980 złotych, a w Dyrekcji Generalnej do 11 tysięcy 133 złotych.

- Mimo spadku przychodów w latach 2011-2013 Lasy Państwowe sukcesywnie zwiększały koszty zarządu, w tym koszty wynagrodzeń, które od 2010 r. wzrosły o ponad 26 proc. - wytyka NIK.

Z kontroli NIK wynika ponadto, że w 2014 r. płace w Gospodarstwie Leśnym wzrosły o kolejne 3,5 proc., co oznacza, że od 2010 r. pensje urosły o 29,2 proc. W efekcie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w LP w minionym roku wyniosło 7229 zł.

Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych o inwestycjach w przedsiębiorstwie.

Źródło: Newseria

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe jest państwową jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której podstawowym zadaniem jest prowadzenie trwale zrównoważonej gospodarki leśnej w powierzonych w zarząd lasach Skarbu Państwa. LP zarządzają lasami i gruntami obejmującymi 1/4 powierzchni Polski, w tym większością lasów należących do Skarbu Państwa, a także gospodarstwami rybackimi, niektórymi tartakami i składnicami drewna, leśną bazą szkoleniowo-wypoczynkową. Głównym źródłem przychodów LP są przychody ze sprzedaży drewna z lasów Skarbu Państwa, którymi zarządzają. Sprzedaż tego surowca kształtuje się na poziomie 34 mln m3 rocznie i zapewnia 90 proc; udział w krajowym rynku drzewnym.

Apel Greenpeace

Po przedstawieniu wyników kontroli NIK w Lasach Państwowych organizacja Greenpeace Polska zaapelowała o gruntowną nowelizację Ustawy o lasach.

- Postulujemy zawarcie umowy społecznej, która nie tylko wykluczy możliwość jakiejkolwiek prywatyzacji polskich lasów, ale także określi zasady wykorzystania pieniędzy pochodzących z ich eksploatacji, tak aby zapewniały one trwałość społecznych i ekologicznych funkcji obszarów leśnych. To jedyny realny sposób na zachowanie dziedzictwa kulturowego i ekologicznego polskich lasów w dłuższej perspektywie - czytamy w oświadczeniu.

IAR/PAP, awi