Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 07.10.2015

Polska może wyżywić 200 mln ludzi

Polska, kraj położony w otoczeniu co najmniej 200 mln ludzi, ma wszelkie atuty, by stać się europejskim centrum produkcji i przetwórstwa żywności. Takie wnioski przedstawiają autorzy opublikowanej dziś drugiej edycji raportu „Polska atrakcyjnym producentem i dostawcą żywności.”
Posłuchaj
  • Rolnictwo to branża, która za ubiegły rok dała nam 6,5 mld euro salda dodatniego w bilansie handlu zagranicznego, mówi wiceprezes Grupy Puławy, doktor Zenon Pokojski./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Polskie rolnictwo ma duże rezerwy w stosunku do starej „15” – uważa wiceprezes Grupy Puławy, doktor Zenon Pokojski. /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Polska, kraj położony w otoczeniu co najmniej 200 mln ludzi, ma wszelkie atuty, by stać się europejskim centrum produkcji i przetwórstwa żywności, mówi wiceprezes Grupy Puławy, doktor Zenon Pokojski./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

̶  W 2025 roku nasz kraj mógłby osiągnąć poziom gospodarczy Hiszpanii lub Włoch – mówi współautor raportu, wiceprezes Grupy Puławy, doktor Zenon Pokojski.

Polski sektor rolny waży coraz więcej w PKB i handlu zagranicznym

Jak ocenia, dynamika wzrostu PKB Polski powinna być na poziomie 4-4,2 procent.

̶  Aby ją podnieść trzeba zrobić coś z górnictwem, z energetyką, ale w tym czasie w międzyczasie rozwija nam się sektor spożywczy. ̶ Branża, która za ubiegły rok dała nam 6,5 mld euro salda dodatniego w bilansie handlu zagranicznego - przypomina.

Naszymi atutami są dobrze wykształceni i znający języki obce ludzie, także na wsi – dodaje Zenon Pokojski.

Polski sektor rolny ma jeszcze spore rezerwy proste

Jak jednak dodaje, nie brakuje spraw, które jeszcze trzeba załatwić.

Należy podnosić kulturę agrarną i zbudować system melioracji. Trzeba także poprawić produktywność polskich gospodarstw. ̶ Mamy duże rezerwy w stosunku do starej „15” – uważa wiceprezes Grupy Puławy.

̶  Trzeba pochylić się nad finansowaniem rynku rolnego, jest problem ewidencji, która nie jest prowadzona przez drobne gospodarstwa, gdyż banki mają problem z kredytowaniem gospodarstwa nie posiadającego historii finansowej. Trzeba też zmienić system wsparcia producentów rolnych, traktujących rolnictwo jako biznes – mówi Zenon Pokojski.

Już 210 tys. gospodarstw rolnych ma charakter biznesowy

Szacuje się, że gospodarstwa mające zdolność produkowania na rynek to gospodarstwa 20-hektarowe i więcej. Jest ich 210 tysięcy, na 1,5 mln gospodarstw rolnych. Tyle, że ta grupa zagospodarowuje 55 proc. użytków rolnych w Polsce.

W tym roku eksport produktów rolno-spożywczych wyniesie 25 mld euro

Polska żywność jest obecna już na 73 rynkach, oprócz Unii Europejskiej. Przewidywana wartość tegorocznego eksportu produktów rolno-spożywczych to 25 mld euro.

Aleksandra Tycner, jk