Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 15.12.2015

Dopłat do eksportu wieprzowiny w najbliższym czasie nie będzie

W najbliższym czasie dopłat eksportowych do polskiego mięsa nie będzie, ale nie oznacza to znaczącego pogorszenia sytuacji polskiej branży mięsa wieprzowego.
Posłuchaj
  • Jakie skutki może mieć decyzja KE dla polskich producentów i eksporterów wieprzowiny wyjaśnia w "Porannych rozmaitościach" radiowej Jedynki Jerzy Rey, przewodniczący Rady Związku Polskie Mięso (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

11 państw członkowskich poparło wniosek Polski o dopłaty do eksportu wieprzowiny, trzy państwa były przeciwne refundacjom eksportowym. Natomiast Komisja Europejska stanęła na stanowisku, że tego typu pomoc dla rolników nie jest konieczna. Jakie skutki może mieć ta decyzja dla polskich producentów i eksporterów wieprzowiny wyjaśnia Jerzy Rey, przewodniczący Rady Związku Polskie Mięso.

Paradoksalnie nie jest to decyzja bardzo niekorzystna dla polskich producentów, a przede wszystkim eksporterów mięsa wieprzowego. W dalszym ciągu wiele rynków, w tym tak istotnych jak rynek chiński, jest dla naszego mięsa zamkniętych z powodu afrykańskiego pomoru świń ASF. Inne kraje europejskie tego ograniczenia nie mają i w związku z tym ich eksporterzy zyskali by znacznie więcej na tych dopłatach niż firmy polskie. Decyzja o dopłatach, gdyby była podjęta miesiąc, albo dwa miesiące wcześniej, byłaby korzystna dla europejskich producentów tego mięsa. Jednak zyskaliby głównie najbardziej liczący się   obecnie eksporterzy.

Jerzy REY uważa, że przyszła decyzja o dopłatach do eksportu unijnej wieprzowiny, która jest wysoce prawdopodobna, nie do końca leży w interesie naszych rolników i przetwórców.

Dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny

Zdaniem Jerzego REYA dla nas znacznie bardziej interesujące będą dopłaty do przechowywania mięsa wieprzowego. Pozwolą bowiem na stabilizację rynku i umożliwią naszym rolnikom lepsze planowanie hodowli trzody. Trendy cenowe powinny w najbliższym czasie ulec odwróceniu. Już teraz widać stabilizację cen wieprzowiny, a nawet lekką tendencję wzrostową. Jeśli więc z początkiem stycznia ruszy nowy unijny program wsparcia dla rolników polegający na dopłatach do prywatnego przechowywania tego gatunku mięsa, to nasi producenci mogą na nim rzeczywiście skorzystać.

W interesie Polski jest jak najpilniejsze zniesienie embarga eksportowego na wieprzowinę, embarga związanego z ASF, abyśmy mogli wrócić na duże azjatyckie rynki.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach powinna w tej kwestii pomóc polskim eksporterom, którzy z niecierpliwością czekają na jej efekty.

Różnice zdań w unijnej komisji rolnictwa

Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju, uważa, że dopłaty do eksportu nie są dobrym pomysłem, że korzystniejsze dla europejskich producentów wieprzowiny mogą być inne rozwiązania . Po posiedzeniu komisji powiedział "Nie popieram tych dopłat, bo już obserwujemy, że nawet jeśli ceny są "trudne" to w ubiegłym roku mieliśmy wzrost uboju o 3,2 procent" .

Eksperci są zdania, że sprawa dopłat do eksportu wieprzowiny wróci pod obrady KE na początku przyszłego roku.

Elżbieta Mamos