Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 11.08.2016

ASF: resort rolnictwa zaostrza działania po wykryciu kolejnych ognisk. Będzie zakaz targów, wystaw i pokazów na zakażonych terenach

Ministerstwo rolnictwa zaostrza działania związane z przeciwdziałaniem ASF po wykryciu dwóch kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń w woj. podlaskim - w gminie Wysokie Mazowieckie oraz gminie Zambrów. Choroba została przeniesiona przez handlarza, który kupił chore zwierzęta.
Posłuchaj
  • Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski mówie, że wirusa ASF nie roznosił w tym wypadku dzik. "Już wiemy, że te ogniska rozniósł handlarz świniami. Kupił słabe sztuki trzody tanio, a na targowisku chciał sprzedać drożej./IAR/.
  • Włodzimierz Skorupski poinformował o sprawie Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuraturę. Zapowiedział również wzmożone działania na terenach zagrożonych występowaniem wirusa ASF./IAR/.
Czytaj także

Główny Lekarz Weterynarii powiedział PAP, że prawdopodobnie źródłem zarażenia świń w tych gospodarstwach jest handlarz prosiąt.

To handlarz prosiąt kupił chore zwierzęta i chciał je sprzedać na targowisku

Włodzimierz Skorupski dodaje, że wirusa ASF nie roznosił w tym wypadku dzik. "Już wiemy, że te ogniska rozniósł handlarz świniami. Kupił słabe sztuki trzody tanio, a na targowisku chciał sprzedać drożej. Okazało się, że kupił chore zwierzęta. Prawdopodobnie są już wyniki przesłuchania tego człowieka. Z naszej strony, chcemy wiedzieć, czy ten człowiek kupił świnie z ognisk, które znamy i badamy. Wówczas siatka choroby byłaby już zamknięta" - precyzuje Główny Lekarz Weterynarii.

Policja przesłuchała mężczyznę podejrzanego o rozprzestrzenianie wirusa ASF

Podlaska policja przesłuchała mężczyznę podejrzanego o rozprzestrzenianie wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń.

Sprawa dotyczy wykrytego w sierpniu ogniska choroby w miejscowości Rębiszewo-Studzianki w gminie Wysokie Mazowieckie. Zatrzymany miał skupować niezbadane świnie oraz sprzedawać je nielegalnie po zawyżonych cenach.

Sprawę przejmie teraz prokuratura - zapowiada Andrzej Baranowski z podlaskiej policji.

 ̶ Funkcjonariusze dotarli do osoby, która w konkretnym przypadku sprzedała prosięta. Ta osoba została przesłuchana, a materiały będą przekazane do zambrowskiej prokuratury rejonowej. Ona będzie podejmować dalsze czynności procesowe - tłumaczy Andrzej Baranowski.

Policja przekazała sprawę zarażeń ASF do prokuratury

Policja przekazała sprawę zarażeń wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń do prokuratury.

Tym działaniem mógł przyczynić się do rozprzestrzeniania ognisk wirusa - wskazuje rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka:

̶  Po zatrzymaniu mężczyzny doszło do jego przesłuchania. Cały materiał przekazaliśmy do Prokuratury Rejonowej w Zambrowie i to ona zdecyduje o dalszych czynnościach procesowych.

Po stronie Głównego Lekarza Weterynarii jest zaś zadanie, by chore prosięta nie trafiały do obrotu. W tym wymiarze współpracuje on na bieżąco między innymi z policją" - wyjaśnia rzecznik KGP.

O sprawie powiadomiono ABW i prokuraturę

Włodzimierz Skorupski poinformował o sprawie Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuraturę. Zapowiedział również wzmożone działania na terenach zagrożonych występowaniem wirusa ASF.

"Wszystkie świnie były przez tego człowieka rozprowadzane w sposób nielegalny. Oprócz targowisk legalnych są tam również punkty nielegalne. Będę apelował do Komendanta Głównego Policji, by zwiększył liczbę funkcjonariuszy odpowiadających za monitorowanie takiego handlu. Będzie też więcej lekarzy weterynarii" - zapowiada Włodzimierz Skorupski.

Resort rolnictwa zaostrza działania ws. ASF. Powstanie międzyresortowy zespół

Resort rolnictwa reaguje na dwa kolejne przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń.

Podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Ewa Lech zapowiada powstanie międzyresortowego zespołu mającego łagodzić skutki wirusa ASF. Stosowne rozporządzenie ma być podpisane w tej sprawie jutro.


Czytaj wiecej
świnie 1200.jpg
Jak walczyć z ASF? Rząd ma plan

"W to ciało zaangażuje się każdy resort, który będzie w stanie wesprzeć nasze działania. Organ będzie określał kierunki działania zwalczające ASF. Będzie w kontakcie z branżą i przedsiębiorcami, ale i służbą celną czy graniczną" - tłumaczy podsekretarz stanu.

Będzie można zakazać targów, wystaw i pokazów na zarażonych terenach

W ramach walki z ASF nowe uprawnienie uzyska też wojewoda podlaski - zapowiada Ewa Lech. "Wojewoda został zobowiązany przez ministra do wydania aktu prawa miejscowego zakazującego prowadzenia targów, wystaw i pokazów zwierząt - mamy na myśli świnie.

Te ostatnie ogniska mają prawdopodobnie związek z przemieszczaniem się wirusa właśnie na targach i stąd mamy problem" - wyjaśnia Ewa Lech.

Istnieje prawdopodobieństwo powiązania nowych ognisk z ogniskiem w gminie Choroszcz

"Ze wstępnych ustaleń dochodzenia epizootycznego wynika, że wysoce prawdopodobne jest powiązanie obu ognisk z wystąpieniem choroby w gospodarstwie położonym w gminie Choroszcz (7 ognisko ASF)" - poinformował w środę wieczorem GIW.

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce, tj. ósmego i dziewiątego ogniska choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.). Są to piąte i szóste ognisko stwierdzone w bieżącym roku.

ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 10 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Nowe ogniska w gminach: Wysokie Mazowiecki i Zambrów

Ósme ognisko choroby stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Wysokie Mazowieckie, w powiecie wysokomazowieckim, natomiast dziewiąte ognisko – w gminie Zambrów, w powiecie zambrowskim, województwo podlaskie. Obydwa gospodarstwa położone są w obszarze zagrożonym, wyznaczonym przez Wojewodę Podlaskiego w związku z piątym ogniskiem ASF, w którym obowiązuje zakaz wyprowadzania świń z gospodarstw.


Czytaj więcej
świnie free 1200.jpg
Wraca problem ASF: już siódme ognisko choroby. Resort rolnictwa opracowuje nowe zasady walki z zarazą



Piąte ognisko wykryto 3 sierpnia br. wsi Rębiszewo Studzianki, w gminie Wysokie Mazowieckie (Podlaskie) w gospodarstwie, gdzie hodowano ok. 550 świń. W ocenie szefa Weterynarii Włodzimierza Skorupskiego, przyczyną zakażenia był człowiek. Sprawę przekazano do zbadania do prokuratury generalnej oraz ABW.

W gospodarstwach wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby.

W zakażonej strefie konieczność przestrzegania wymogów bioasekuuracji

Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji i wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych, w tym dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi, ale przynosi duże straty gospodarcze. Zakażone świnie są ubijane, ponadto nie może eksportować żywych zwierząt ani wieprzowiny jeszcze przez okres roku po wygaśnięciu choroby

GIW przypomniał, że w środę (10 sierpnia) mija termin składania przez rolników utrzymujących trzodę chlewną oświadczeń do Powiatowych Lekarzy Weterynarii ws. niespełnienia przestrzegania wymogów bioasekuracji. W powiatowych inspektoratach weterynarii w Białymstoku, Sokółce, Hajnówce i Augustowie do godziny 20.00 będą dyżurowały osoby, które będą przyjmowały oświadczenia od właścicieli gospodarstw.

Od czwartku powiatowi lekarze weterynarii rozpoczną kontrole gospodarstw, których właściciele nie złożyli oświadczeń. W przypadku niespełnienia wymagań bioasekuracji zostaną wydane decyzje o natychmiastowym uboju świń.

Na całym obszarze ochronnym („strefa żółta”) zostanie wprowadzony do odwołania zakaz handlu świniami na targowiskach - informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

IAR, PAP, jk