Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 29.10.2020

Po te warzywa i owoce Polacy sięgają najchętniej. Zobacz wyniki badania

Dietetycy zalecają, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę tego, co jemy. Jedynie 15 proc. Polaków spełniło ten warunek w październiku, o 3 pkt. proc. mniej niż we wrześniu. Odnotowano też spadek wartości wskaźnika "Wczoraj na talerzu" obrazującego jakość naszej diety.

Większość Polaków (61 proc.) je bardzo mało owoców i warzyw - najwyżej kilka rodzajów, jeśli więcej rodzajów to już rzadko. W październiku aż 13 proc. odżywiało się bardzo źle, czyli warzyw i owoców jadło mało lub wcale. W ramach realizowanych przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw "Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców" poznaliśmy najpopularniejsze gatunki października.

warzywa owoce żywność 1200x660 free.jpg
Bezmięsni: jak weganie radzą sobie w Polsce?

Spadła popularność wielu owoców

W październiku jabłka cieszyły się największą popularnością pośród wszystkich owoców. Spożywało je 89 proc. Polaków, w tym przynajmniej 4-5 razy w tygodniu przez 28 proc. badanych. Na drugim miejscu śliwki (57 proc.), na trzecim pojawiły się gruszki (52 proc.). W porównaniu do września spadła popularność wielu owoców, co ma związek z kończącym się sezonem letnim.

Top trzy wśród warzyw to ziemniaki (98 proc.), pomidory (95 proc.) oraz cebula (89 proc.). Przy czym odpowiednio 19 proc., 16 proc. i 6 proc. respondentów spożywało je codziennie. W październiku na stołach Polaków pojawiały się także ogórki (87 proc.), marchew (87 proc.), papryka (63 proc.) oraz kapusta (62 proc.). Rzadziej jedzone są kalafior (52 proc.), pieczarki (51 proc.) oraz brokuły (38 proc.). Odnotowano spadek spożycia większości warzyw, z wyjątkiem ziemniaków, pomidorów oraz marchwi, których to poziom spożycia nie zmienił się.

Jedynie pieczarki odnotowały wzrost spożycia. Ten ewenement wyjaśnili sami producenci.

- Grzyby nie przeprowadzają fotosyntezy, dlatego pieczarki i boczniaki nie są produktami sezonowymi. W środku zimy nie różnią się niczym od pieczarek kupionych latem czy wiosną. Ich jakość i walory odżywcze zawsze pozostają na tym samym, bardzo wysokim poziomie. Co trzecia pieczarka na europejskich stołach pochodzi z Polski - mówi Maciej Spychał ze Stowarzyszenia Branży Grzybów Uprawnych.

Wskaźnik "Wczoraj na talerzu"

Dietetycy zalecają, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę tego, co zjadamy w ciągu dnia. 40 proc. badanych jadło warzywa i owoce w 4-5 posiłkach, a 16 proc. w każdym z 6 posiłków w ciągu dnia (wliczając przekąski między posiłkami). Zdecydowanie mniej optymistyczne są dane obrazujące, w ilu posiłkach w ciągu dnia warzywa i owoce stanowią najmniej połowę. 29 proc. Polaków nie je takich posiłków.

dynia główne 1200.jpg
Sezon na dynie. Okiem dietetyka: są źródłem witamin

Na podstawie deklaracji dotyczących posiłków z dnia poprzedzającego badanie widoczne jest, że jedynie 15 proc. Polaków odżywiało się zgodnie z zaleceniami dietetyków, jeśli chodzi o spożywanie właściwej ilości warzyw i owoców. Wskaźnik "Wczoraj na talerzu" przyjmuje w ich przypadku bardzo wysoki poziom.

Natomiast 32 proc. badanych odżywiało się nieco gorzej, ale warzywa i owoce na ogół są składnikiem ich posiłków, a w części jest ich co najmniej połowa. Zbyt ubogą dietę w warzywa i owoce ma 53 proc. Polaków, przy czym u 40 proc. jednak pojawiały się one w przynajmniej połowie posiłków (choć za mało). 13 proc. badanych jadło bardzo mało warzyw i owoców, a czasem nie jadło ich wcale.

Przeciętna wartość wskaźnika wynosiła 46,2 pkt., czyli była na średnim poziomie. Wartość wskaźnika w porównaniu do września spadła o 1,3 p.p.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS