Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 30.01.2018

GermanDeathCamps.info. Nowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia

Od południa internauci mogą odwiedzić edukacyjny serwis GermanDeathCamps.info. To nowy serwis tematyczny portalu Polskiego Radia prezentujący historię niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów pracy z czasów II wojny światowej. W sposób jasny i przejrzysty ma przybliżyć odbiorcom z różnych krajów i w różnym wieku historię niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów pracy z czasów drugiej wojny światowej. O serwisie GermanDeathCamps.info mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Chęciński, dyrektor portalu PolskieRadio.pl oraz historyk Piotr Dmitrowicz.

Prace nad serwisem trwały pięć miesięcy. Dyrektor portalu Polskieradio.pl zapowiada, że na stronie  GermanDeathCamps.info będzie można znaleźć wiele wartościowych materiałów. Wykorzystane zostały archiwalne nagrania Polskiego Radia, a także materiały zgromadzone przez historyków z Polski, Niemiec i Izraela, z którymi współpracują twórcy serwisu.

Jak podkreślał Piotr Chęciński, GermanDeathCamps.info to serwis poświęcony edukowaniu i informowaniu. – Serwis ma opowiadać o bardzo trudnej historii II wojny światowej, ale przede wszystkim ma na celu odbiorcom w różnych częściach świata pomóc dotrzeć do prawdy na temat niemieckich obozów śmierci i w sposób oczywisty ustalić co działo się na terytorium Polski i nie tylko. Informacja gdzie serwis się znajduje znajdzie się na stronie głównej portalu Polskiego Radia  - mówił dyrektor portalu PolskieRadio.pl

Jak wskazywał gość Polskiego Radia 24, strona zostanie uruchomiona w wersji językowej polskiej, angielskiej i niemieckiej. - W najbliższym czasie mamy zamiar rozszerzyć wersję językową tego serwisu o język hiszpański. Planujemy też szeroką akcję „Przekaż nam swoje świadectwo”, gdzie młodzi ludzie będą nagrywać swoich dziadków, którzy przeszli przez obozy koncentracyjne i jako naoczni świadkowie będą mogli powiedzieć kto organizował ten niemiecki przemysł śmierci. Będzie też dostępna wersja mobilna tego serwisu, biorąc pod uwagę jak wielu młodych ludzi korzysta z internetu na smartfonach – powiedział Chęciński.

Według Piotra Dmitrowicza GermanDeathCamps.info to bardzo ważna inicjatywa. - Cieszę się, że Polskie Radio potrafi w tak rzeczowy i merytoryczny sposób zareagować. To pokazuje też jaka powinna być misja mediów publicznych. Nic bardziej nie trafia do tych, co nic nie wiedzą lub chcą się czegoś dowiedzieć na temat niemieckich zbrodni, jak relacje świadków. Ważna jest też możliwość zgłoszenia w ramach serwisu kłamstwa, które się pojawia w przestrzeni publicznej. Mówimy o kilkuset tego typu przypadkach w ciągu ostatnich dwóch lat. W im większej liczbie języków ten portal będzie dostępny, tym lepiej. Portal w prosty sposób pokazuje mechanizmy zbrodni - kiedy to się zaczęło, kto to rozpoczął, kim byli kaci, kim były ofiar – wskazywał historyk.

Więcej w całej audycji.

Rozmowa Marcina Chmielnickiego.

Polskie Radio 24/IAR

____________________ 

Data emisji: 30.01.2018

Godzina emisji: 07:09