Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 13.04.2018

Jak dużo wiemy o zbrodni katyńskiej?

13 kwietnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jak dużo Polacy wiedzą dziś o likwidacji przez Rosjan ponad 20 tysięcy obywateli naszego kraju? O tym w Polskim Radiu 24 mówili dr Tomasz Kukołowicz, kierownik Działu Badań i Analiz Narodowego Centrum Kultury, a także Kajus Augustyniak, rzecznik NCK.

Informację o odkryciu w Katyniu zbiorowych grobów polskich oficerów podało 11 kwietnia 1943 roku radio niemieckie. Dwa dni później – 13 kwietnia – w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie odbyła się konferencja prasowa poświęcona mogiłom odnalezionym przez Niemców.

W 1945 roku, w trakcie procesu zbrodniarzy nazistowskich w Norymberdze, sowieci wprowadzili do aktu oskarżenia zarzut odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Trybunał norymberski w wydanym w 1946 roku wyroku pominął jednak sprawę zamordowania polskich oficerów z powodu braku dowodów. Przez całe lata propaganda sowiecka i peerelowska twierdziły, że sprawcami zbrodni katyńskiej byli Niemcy.

– Zgodnie z naszym badaniem z 2017 roku, 90 procent Polaków „coś” słyszało albo słyszało dużo na temat zbrodni katyńskiej. Z jednej strony to dość dobry wynik, bo tylko 10 procent respondentów nic nie słyszało o wydarzeniu. Z drugiej jednak, jest to aż 10 proc. – wskazywał w Polskim Radiu 24 Tomasz Kukołowicz. – Na szczęście kłamstwo katyńskie, realizowane przy udziale władz PRL, udało się w zasadzie w Polsce wyeliminować – dodawał gość PR24, zauważając, że 88 procent Polaków poprawnie wskazuje Związek Radziecki, jako państwo odpowiedzialne za eksterminację polskich elit.

Związek Radziecki do zbrodni katyńskiej przyznał się jednak dopiero 13 kwietnia 1990 roku. Wówczas w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 roku przez NKWD.

– Tymczasem, dziś ze strony polityków i historyków rosyjskich podnoszone są głosy, że należy obraz zmienić. Pokazać, że to Niemcy są odpowiedzialni za zbrodnię. Mamy jednak pełną dokumentację na ten temat, a „po tamtej stronie” próbują to „odkręcić” – mówił Kajus Augustyniak, wskazując, że odpowiedzialność Rosjan za zbrodnię katyńską nie budzi żadnych wątpliwości.

Więcej – m.in. o działaniach Narodowego Centrum Kultury w kwestii upowszechniania wiedzy na temat zbrodni katyńskiej – w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/PAP/zz


____________________ 

Data emisji: 13.04.18

Godzina emisji: 13.40